Hastanemiz çocuk acil servisi, çocuk servisi ve cerrahi servislerdeki pediyatrik transfüzyon uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric transfusion applications in pediatric emergency, child service and surgical service in OUR hospital
  1. Tez No: 740547
  2. Yazar: TUNÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Kan ürünü transfüzyonu klinik pratikte sıkça kullanılan ve yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olan önemli destek tedavilerden biridir. Hematolojik-onkolojik hastalıklar, majör travma ve yoğun bakım üniteleri kan ürünlerinin en sık kullanıldığı alanlardır. Kan ürünleri her yaş grubunda bu kadar sık kullanılmasına rağmen kullanım endikasyonları ve transfüzyon eşik değerleri ile ilgili evrensel bir görüş birliğine varılamamıştır. Çoğu klinisyen, eritrosit transfüzyonu için hemoglobin/hematokrit gibi laboratuvar verilerini klinik bulgular (taşikardi, nefes darlığı, gibi hipoksi bulguları) ile birlikte değerlendirerek transfüzyon kararı vermektedir; ancak transfüzyon için konulan endikasyonlar ve uygulamalar bahsedilen hasta ilgili faktörlerin yanısıra hekimler, uzmanlık branşları (cerrahi ve cerrahi dışı) ve merkezler arasında da önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Amaç: Hematoloji-onkoloji ve yoğun bakım dışı çocuk hastalarda transfüzyon uygulamalarını, altta yatan hastalıklar ve branşlara göre dağılımını incelemeyi, transfüzyon öncesi eşik değerleri, konulan endikasyonları ve gelişen komplikasyonları araştırmayı ve mevcut durumu gözler önüne sermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2018 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk acil servisi, çocuk servisi ve cerrahi servislerinde tedavi görmüş olan, hematoloji-onkoloji hastaları dışında, yoğun bakım yatışı olmayan 0-18 yaş arası eritrosit süspansiyonu, trombosit süspansiyonu ve taze donmuş plazma ile transfüze olan 454 hasta dahil edilmiştir. Uygulanan eritrosit, trombosit ve taze donmuş plazma transfüzyonları kan bankası kayıtları ve probel sistemi aracılığıyla retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların demografik özellikleri, tanıları, klinik özellikleri, transfüzyon gereksiniminin sebebi, transfüzyon öncesi trombosit ve hemoglobin değerleri, koagülasyon parametreleri belirlenmiştir. Transfüzyon endikasyonu, transfüzyon reaksiyonları ve diğer komplikasyonlar araştırılmıştır. Veriler, IBM ® SPSS ® 26 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 454 hastada dahil edilmiştir. Bu hastalara en az bir kan bileşeni ile toplam 922 transfüzyon uygulandığı saptanmıştır. Uygulanan transfüzyonların %61,7'si (569/922) eritrosit süspansiyonu ile, %33,1'i (305/922) taze donmuş plazma ile, %5,2'si (48/922) trombosit süspansiyonu ile yapılmıştır. Yaş gruplarına göre transfüzyon oranları incelendiğinde transfüzyonların %26,9'unun 1 ay-1 yaş arası hastalara, %20,5'inin 1-6 yaş arasındaki hastalara, %18,1'inin 6-12 yaş arasındaki hastalara, %34'ünün ise 12-18 yaş üstü hastalara uygulandığı saptandı. Kan ürünü transfüzyonu alan hastaların tanılara göre dağılımına bakacak olursak; %23,3 hasta konjenital kardiyak anomali nedeniyle, %20,5 hasta ortopedik hastalıklar nedeniyle operasyon sonucu, %16,7 hasta çoklu travma, %4,6 hasta da akut batın cerrahisi olmak üzere toplamda %65 hasta cerrahi nedenlerle kan ürünü aldı. Bu tanılarla uyumlu olarak hastaların %68'i cerrahi servislerde takip ve tedavi edilen hastalardan oluşmaktaydı. Dahili ve cerrahi servisleri transfüzyon öncesi hemoglobin değerlerine göre karşılaştırdığımızda: dahili servislerin transfüzyon öncesi ortalama Hb değeri 7,2 ± 1,2 (2,2-12,8) g/dL, transfüzyon öncesi ortanca Hb değeri 7,3 (6,6-7,8) g/dL, cerrahi servislerin transfüzyon öncesi ortalama Hb değeri 8,3 ± 1,8 (3,5-16) g/dL, transfüzyon öncesi ortanca Hb değeri 7,9 (7,3-8,9) g/dL olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Blood product transfusion is one of the important supportive treatments that is frequently used in clinical practice and is life-saving when appropriate. Hematologic-oncologic diseases, major trauma and intensive care units are the areas where blood products are used most frequently. Although blood products are used so frequently in all age groups, there is no universal consensus on usage indications and transfusion threshold values. Most clinicians make transfusion decisions by evaluating laboratory data such as hemoglobin/hematocrit together with clinical findings (hypoxia findings such as tachycardia, shortness of breath, etc.) for erythrocyte transfusion, but the indications and practices for transfusion vary considerably among physicians, specialties (surgical and non-surgical) and centers, in addition to the patient-related factors mentioned. Aim: We aimed to analyze the transfusion practices, the distribution according to the underlying diseases and branches, the pre-transfusion threshold values, the indications and the complications that developed in pediatric patients out of hematology-oncology and intensive care units, and to reveal the current situation. Materials and Methods: The study included erythrocyte suspension, thrombocyte suspension and fresh frozen plasma between 0-18 years of age, who were not hospitalized in the intensive care unit, except for hematology-oncology patients who were treated in the pediatric emergency service, pediatric service and surgical services of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine between February 2018 and January 2020. A total of 454 patients who were transfused were included. Administered erythrocyte, platelet and fresh frozen plasma transfusions were screened retrospectively through blood bank records and probel system. Demographic characteristics, diagnoses, clinical conditions, reason for the need for transfusion, pre-transfusion platelet and hemoglobin values, coagulation parameters were determined. Transfusion indication, transfusion reactions and other complications were investigated. The data were analyzed with the IBM ® SPSS ® 26 program. Results: 454 patients were included in the study. It was determined that a total of 922 transfusions were administered to these patients with at least one blood component. 61,7% (569/922) of the transfusions administered were with erythrocyte suspension, 33,1% (305/922) with fresh frozen plasma, and 5,2% (48/922) with platelet suspension. When the transfusion rates according to age groups are examined; transfusions were given to patients aged 1 month to 1 year in 26,9%, 20,5% to patients aged 1-6, 18,1% to patients aged 6-12, and 34% to patients aged 12-18. It was found that it was applied to the patients above. If we look at the distribution of patients receiving blood product transfusion according to the diagnoses; A total of 65% of the patients received blood products for surgical reasons, 23,3% of whom were due to congenital cardiac anomaly, 20,5% of them were operated due to orthopedic diseases, 16,7% were from multiple trauma, and 4,6% were from acute abdominal surgery. Consistent with these diagnoses, 68% of the patients consisted of patients who were followed up and treated in surgical services. When we compare internal and surgical services according to pre-transfusion hemoglobin values: mean Hb value before transfusion of internal services is 7,2 ± 1,2 (2,2-12,8) g/dL, median Hb value before transfusion is 7,3 (6,6 -7,8) g/dL, pre-transfusion mean Hb value of surgical services 8,3 ± 1,8 (3,5-16) g/dL, median Hb value before transfusion 7,9 (7,3-8,9) g/dL was determined as.