Surname-i Vehbi minyatürlerinde mekân anlayışı
Surname-i Vehbi concept of space in miniatures
- Tez No: 740549
- Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İlk örneklerini Uygurlar döneminde vermiştir. Osmanlı dönemde yaşamış isimlerden biri Abdülcelil Çelebi'dir. Levni ile hitap edilmesini tercih eden Abdülcelil Çelebi ünlü bir nakkaş olmasıyla birlikte aynı zamanda bir halk şairidir. Levni' nin kendi yazmış olduğu bir çok edebiyat ürünün bulunduğu farklı kaynaklarda söylenmektedir. Resmettiği eserlerde yer alan figürlerde Bursalı tiplerin olmasından dolayı Levni'nin Bursalı olduğu düşünümektedir. Fakat kaynaklarda ise II. Mustafa'nın tahtta olduğu tarihlerde Edirne'de tanınmış bir sanatçı olarak bilinmektedir.Lale devri'nde en parlak zamanını yaşayan sanatçı, dönemin renkli yaşantısınıda eserlerine yansıtarak izleyiciye ulaştırmıştır. Renkli eserler veren sanatçı minyatür sanatında farklı tarz geliştirmesi bakımından önemli yere sahiptir. Sanat tarihi boyunca Batı sanatı tarihini ve minyatür sanatını mekân konusundan farklı iki bakış açısı ile bakılan mekân ile karşılaşırız. Fakat gelişen tarih ile mekân Batı sanatında farklılıklar oluştururken, minyatür sanatında mekân iki boyutlu yüzeyde ve mutlak zaman anlayışıyla ifade edilmesi fikri sabit kalmıştır. Bu durumda minyatür sanatında mekân kavramı ele alınarak, Levni eserlerindeki mekân anlayışı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Miniature is a distinctive Turkish art which emerged in the era of Uighurs. The prime time for the miniature art was Ottoman era. One of the artist from that era was Abdülcelil Çelebi also known as Levni. Levni was both a miniature artist and a minstrel. It is said that Levni has plenty of folk songs, ghazels and poems. Although there is no direct evidence that Levni's birthplace is Edirne, it is strongly believed so. In his art work there are figures of people from Bursa, therefore it is believed that he had been in Bursa or perhaps he has relatives in there. Thus in resources, Levni is known as a miniature artist who lived in II. Mustafa era in Edirne. Researchers think that Levni might have come to Topkapı Palace with III. Ahmed at 1718. After that he worked at the palace workshop and created invaluable work of art. In the early part of eighteenth century Levni lead the miniature to a new direction by using the tulip era in his artwork. Tulip era was a peaceful and prosperous period, and Levni created a new fashion by using this subject, which makes him an outstanding miniature artist. When we compare western art with miniature art in time and space perception, miniature art is always in two dimensional and painted the present time, on the other hand western art is more flexible and with less limitations.