Acil serviste noninvaziv ventilasyon başarısızlığını etkileyen faktörler: Prospektif gözlemsel çalışma
Factors affecting noninvasive ventilation failure in the emergency department: A prospective observational study
- Tez No: 740553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç Noninvaziv mekanik ventilasyon (NIV) başarısızlığının değerlendiren çalışmalar sıklıkla yoğun bakım koşullarında yapılmıştır ve bu çalışmalarda ortama, arayüz uyumuna dair kısıtlı değerlendirme yapılmıştır. Biz bu prospektif, gözlemsel çalışmada acil servisimizde NIV uygulanan hastalarda başarısızlığı etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metot Çalışmamız Kasım 2020-Haziran 2021 tarihlerinde acil servise başvuran ve NIV uygulanan tüm hastalar dahil edildi. Birincil sonlanım noktası NIV başarısızlığı (Acil servis başvurusundan sonra entübasyon gereksinimi ya da eksitus) olarak tanımlandı. NIV başarısızlığı çok erken (ilk 1 saat) ve erken (38,5 olmasının duyarlılığı %80 ve seçiciliği %49,6 olarak saptandı (AUC: 0,736; %95 GA: 0,617-0,856). HACOR skorunun >6,5 olmasının duyarlılığı %80 ve seçiciliği %50,4 olarak saptandı (AUC: 0,683; %95 GA: 0,571-0,796). Ventilatör tipi, mod ve maske tipi ile başarısızlık arasında ilişki saptanmazken maske uyumu kötü olan hastalarda başarısızlık yüksekti (p=0,017). Tekli regresyon analizinde KY dışında tanısı olan, sistolik kan basıncı (SKB) düşük SPAS-II skoru yüksek olan hastalar ve NIV uygulanan alanda bir ve birden fazla anstabil hasta olması durumunda NIV başarısızlığının fazla olduğu görüldü. Çoklu regresyon analizinde SAPS II skoru (OR: 1,082; %95 GA: 1,030-1,136), NIV uygulanan alanda bir ve birden fazla anstabil hasta olması (OR: 3,471; %95 GA: 1,030-11,812) ve KY Dışında Tanı (OR: 3,006; %95 GA: 1,027-9,119) bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Sonuç Acil serviste klinik ciddiyeti daha kötü olan ve kalp yetmezliği dışında tanısı olan hastalarda NIV başarısızlığı daha fazladır. Kritik bakım alanında başka anstabil hasta bulunması başarıyı etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Studies evaluating noninvasive mechanical ventilation (NIV) failure have often been conducted in intensive care settings, and limited evaluation of the environment and interface compatibility was made in these studies. In this prospective, observational study, we aimed to evaluate the factors affecting the NIV failure in our emergency department. Materials and Methods In our study, the primary endpoint was defined as NIV failure (requirement for intubation or death after ED admission). NIV failure was evaluated very early (first 1 hour) and early (38.5 in predicting failure had a sensitivity of 80% and a specificity of 49.6% (AUC: 0.736; 95% CI: 0.617-0.856). A HACOR score of>6.5 had a sensitivity of 80% and a selectivity of 50.4% (AUC: 0.683; 95% CI: 0.571-0.796). While no relationship was found between ventilator type, modes and mask types and failure, the failure rate was higher in patients with poor mask fit (p=0.017). In the univariate regression analysis, NIV failure was higher in patients with a diagnosis other than HF, with low systolic blood pressure, high SPAS-II score, and one or more unstable patient in the NIV applied area. In multiple regression analysis, SAPS-II score (OR: 1.082; 95% CI: 1.030-1.136), one or more unstable patient in the critical care area (OR: 3.471; 95% CI: 1.030-11.812), and diagnosis other than HF (OR: 3.006; 95% CI: 1.027-9.119) were determined as independent risk factors. Conclusion NIV failure is higher among patients with worse clinical severity and diagnosis other than heart failure in the ED. The presence of additional unstable patients in the critical care area may affect success.