İstanbul 112 acil sağlık hizmetleri personelinin olay yeri Triajı konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evalution of the field triage knowledge levels of İstanbul 112 emergengy health care personnel
- Tez No: 740570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin olay yeri triajı bilgi düzeyinin değerlendirilmesi için ölçek oluşturulması amacıyla metodolojik tipte uygulandı. Araştırma Eylül-Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği'nde görev yapan sağlık personeli ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri anket yöntemiyle toplandı. Çalışmaya toplam 338 kişi katıldı. Araştırmada kullanılacak verileri elde etmek için araştırmacı tarafından literatür bilgisi ve uzman görüşleri doğrultusunda Sosyodemografik Bilgi Formu ve Triaj Bilgi Ölçeği (TBÖ) kullanıldı. Toplanan veriler; R vers. 2.15.3 programı ile analiz edildi. tanımlayıcı istatistiksel metodlar (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde), Shapiro-Wilk testi ve grafiksel inceleme, tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyon analizi, madde tepki kuramı, iki parametreli lojistik modelleme, test-tekrar test analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was applied methodological type in order to create a scale for the evaluation of the level of knowledge of the field triage of the personnel working in pre-hospital emergency health services. The research was carried out between September and December 2018 with health personnel in Istanbul City Ambulance Service Head Physician. Research data were collected by survey method. A total of 338 healthworker participated to the survey. In order to obtain the data to be used in the study, Sociodemographic Characteristics Form and Triage Knowledge Scale (TKS) were used. Obtained data; R vers. 2.15.3. Descriptive statistical methods (minimum, maximum, mean, standard deviation, frequency and percentage), Shapiro-Wilk test and graphical analysis, one-way analysis of variance, independent groups t test, Pearson correlation, substance response theory, two-parameter logistics modeling, test-retest, analysis were used.