Ortaokul öğrencilerinde obezojenik çevrenin kardiyovasküler sağlık tutumu ile ilişkisi
The relationship of obesogenic environment and cardiovascular health attitude in middle school students
- Tez No: 740581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN AKGÜL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin obezojenik çevresinin kardiyovasküler sağlık tutumu ile ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini Sivas il merkezindeki 12 devlet ortaokulda öğrenim gören 5487 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, 12 devlet ortaokulda öğrenim gören 1017 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma Ekim 2019-Haziran 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri,“Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Kalp Sağlığı Tutum Ölçeği”ve“Obezojenik Çevreyi Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kuruldan etik onay ile kurum izini alınmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları; tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar; Bağımsız Gruplarda t testi, Kolmogorov-Smirnov testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between the obesogenic environment of middle school students and their cardiovascular health attitude. This research is of Cross-sectional type. The population of the research consisted of 5487 middle school students studying in 12 state middle schools in Sivas city center. The sample of the study consisted of 1017 middle school students studying in 12 state middle schools. The research was completed with 1017 middle school students between October 2019 and June 2022. The data of the study were collected with the“Student Information Form”,“Children's Heart Health Attitude Scale”and“Obesogenic Environment Evaluation Form”. In order to conduct the research, institutional permission was obtained from the ethics committee with ethical approval. Research data were evaluated using the SPSS 23.0 program. Findings of the research; number and percentage distributions with descriptive statistics tests; Independent Groups t test, Kolmogorov-Smirnov test, ANOVA analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis test, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were obtained.