Vegan havlu ve geleneksel havluların karşılaştırmalı olarak fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Comparative investigation of the physical properties of vegan towels and ordinary towels
  1. Tez No: 740582
  2. Yazar: MERİÇ EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR DURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada vegan havlu ve geleneksel havluların fiziksel özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Vegan havlularda kumaşın üretim prosesinde giriş anından çıkış anına kadar kesinlikle hayvansal ürün içeren madde kullanılmamaktır. Geleneksel havlularda ise hayvansal ürünler içeren maddelerin ve yardımcı maddelerin kullanımına rastlanabilmektedir. Bir havlunun vegan olarak üretilmiş olmasının yanı sıra boyama aşamasında da hayvansal bazlı malzemelerin kullanmaması büyük önem arz etmektedir. Özellikle 19. yüzyıl sonrasında popülerlik kazanmış olan sentetik boya, vegan anlayışla üretilen havlunun bu özelliğini kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle boyama aşamasında da hayvansal ürün bazlı boyaların kullanılmaması vegan havlu üretim aşamasının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Güncel bir konu olması ve sektörde yeni yer bulması sebebiyle, yeterli veri bulunmamaktadır. Yapmış olduğumuz bu çalışma tekstilde veganlık için öncü nitelikte bir çalışmadır. Yapılan bu çalışma da geleneksel ve vegan havlu numunelerinin fiziksel özellikleri karşılaştırılmış ve sonuca ulaşılmıştır. Bu doğrultuda çalışma da iki farklı havlu numunesi kullanım açısından fiziksel testler ile değerlendirilmiştir. Her iki numunenin test sonuçları paylaşılmıştır. Vegan havlu numunesinin geleneksel havlu numunesine göre daha yumuşak ve daha emici daha yüksek olduğu görülmüştür; ancak boncuklanma, kurutma makinesinde bıraktığı tozuma derecesi ve sürtme haslığı değerlendirme ve kopma mukavemeti dayanım açısından geleneksel havlu numunesi daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Renk haslık derece değerlendirmesi her iki numune içinde eşit olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties of vegan towels and ordinary towels were examined comparatively. In the production process of the fabric, from the moment of entry to the moment of exit, substances containing animal products should not be used in vegan towels. In ordinary towels, on the other hand, the use of substances containing animal products and auxiliary substances can be found. In addition to the special production of vegan towels, it is obligatory not to use animal-based materials during the dyeing phase. Synthetic dyes, which have become widespread especially after the 19th century, may cause the vegan towel production process to lose its vegan feature. For this reason, not using animal-based dyes in the dyeing phase is one of the obligatory and very important parts of vegan towel production. Since vegan towel production in the sector is new and developing, there is not enough data in the literature. This study we have done is a pioneer in terms of vegan textile products. In this study, the physical properties of ordinary and vegan towel samples were compared and the result was reached. In this direction, two different towel samples were evaluated with physical tests in terms of use. The test results of both samples are shared. The vegan towel sample was found to be softer and more absorbent than the ordinary towel sample; however, it has been determined that the ordinary towel sample is better in terms of pilling, dusting degree left in the dryer and evaluation of rubbing fastness and breaking strength. Color fastness rating was observed to be equal in both samples.