Türkiyede yerel yönetimlerin sorunları, tarihsel gelişimi ve Niğde örneği
The problems, historical development of local governments in Turkey and the case of Nigde
- Tez No: 740609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, Türkiye'de yerel yönetimlerin sorunları ve tarihsel gelişimleri Niğde örneği çerçevesinde ele alınmıştır. Türkiye'de merkezi hükümetler, yereldeki hizmetleri yürütmek için yeni bir yönetim anlayışı oluşmasına yol açmıştır. Ama hepsinin temelinde yetkinin devredilmesi söz konusudur. Yetkinin devredilmesi, yerinden yönetim tartışmalarını, âdemi merkeziyet anlayışını beraberinde getirmiş ve bunun sonucunda mal ve hizmetlerin üretilmesi için belediye teşkilatlarının kurulması zorunlu hâle gelmiştir. Bu çalışmada da bu amaçla kurulan Niğde Belediyesindeki yönetimsel sorunlar, bunların tarihî süreçleri ve belediyenin kültür, sosyal yaşam faaliyetleri konu olarak ele alınmıştır. Tez, giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm ve sonuç bölümlerinden olur. Giriş bölümünde araştırma konusu, amacı, yöntemi ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Birinci bölümde yerel yönetim ve yerelliğe yönelik kavramsal çerçeve hakkında bilgiler verilmiştir. Bu kapsamda yerel yönetim kavramı ve tarihsel süreçler; yerellik ilkesi kavramı; yetki devri ve yetki, sorumluluk, hesap verme, karar verme gibi kavramlar tanıtılmıştır. Yine bu bölümde kamusal hizmet, yerelleşme kavramına yer verilmiş; şehrin pek çok işlerinin yapılma kararının alındığı il özel idaresi hakkında bilgiler aktarılmıştır. İl özel idaresi başlığı altında genel olarak idari özerkliğe, il genel meclisine, il encümeni ve valiye dair bilgiler paylaşılmıştır. 6360 Sayılı Kanun, belediyeler, büyükşehir belediyeleri, köyler, mahalli idare birlikleri, yerel yönetim anlayışları ve oluş sebepleri de yine bu bölümün alt başlıklarından birisidir. Bu alt başlıklar da belediye organları, belediye meclisi, encümeni, büyükşehir belediye örgütlenmesinin organları, köy derneği, ihtiyar meclisi, muhtar; 5355 Sayılı Mahalli İdare Birlikle Kanunu; yerel yönetim anlayışının hukuki, siyasi ve ekonomik yaklaşımları yönüyle alt başlıklar detaylandırılmıştır. İkinci Bölümde Türkiye'de yerel yönetim birliklerinin sorunları, yerel yönetimlerin sorunları, taşra yönetim sisteminin sorunları, merkeziyetçiliğin yarattığı sorunlar, yerel yönetim geleneği/tarihçesi ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm, Niğde'de yerel yönetimlerin sorunları ve tarihî gelişimi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Niğde ilinin kısa tarihçesi; Niğde Belediyesinin tarihsel gelişimi; Niğde Belediyesinin genel görünümü ve mali yapısı; Niğde Belediyesinin sağlık, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri; çevre temizlik, güvenlik faaliyetleri ve sorunları; kentsel gelişimi, imar ve bayındırlık faaliyetleri, merkezi yapı ile Niğde Belediyesi arasındaki ilişkilere yer verilmiştir. Sonuç Bölümünde de konu Niğde Belediyesi sorunlarına daha fazla ağırlık verilerek yerel yönetimlerle ilgili değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems and historical developments of local governments in Turkey are discussed within the framework of Niğde example. Central governments in Turkey have led to the formation of a new management approach to carry out local services. But the basis of all of them is the delegation of authority. Delegation of authority brought with it discussions of decentralization and the understanding of decentralization, and as a result, it became necessary to establish municipal organizations to produce goods and services. In this study, the administrative problems in Niğde Municipality, which was established for this purpose, their historical processes and the cultural and social life activities of the municipality are discussed. The thesis consists of introduction, first chapter, second chapter, third chapter and conclusion. In the introduction part, the research subject, purpose, method and limitations are discussed. In the first chapter, information about local government and the conceptual framework for locality is given. In this context, the concept of local government and historical processes; the concept of the principle of locality; Concepts such as delegation of authority and authority, responsibility, accountability and decision making are introduced. Again in this section, the concept of public service and localization is included; Information was given about the special provincial administration, where the decision to carry out many works of the city was taken. Under the title of special provincial administration, information on administrative autonomy, provincial council, provincial committee and governor in general has been shared. Law No. 6360, municipalities, metropolitan municipalities, villages, unions of local administrations, understanding of local government and the reasons for its formation are also one of the sub-titles of this section. These sub-headings are municipal organs, municipal council, committee, organs of metropolitan municipality organization, village association, council of elders, headman; Local Administrative Union Law No. 5355; sub-headings are detailed in terms of the legal, political and economic approaches of the local government approach. In the second part, problems of local government unions, problems of local governments, problems of provincial government system, problems created by centralism, local government tradition/history are discussed. In the third chapter, detailed information is given about the problems and historical development of local governments in Niğde. Brief history of Nigde province; Historical development of Niğde Municipality; General view and financial structure of Niğde Municipality; Niğde Municipality's health, social, cultural and sports activities; environmental cleaning, security activities and issues; urban development, zoning and public works activities, the relations between the central structure and Niğde Municipality are included. In the Conclusion section, the subject of Niğde Municipality problems was given more weight and an evaluation was made about local governments.