Sovyet döneminde Kazakistan'da yaşanan açlık ve kıtlığın edebiyata yansıması (Seçilen eserlerin Türkiye Türkçesine aktarılması ve incelenmesi)
Reflection of the hunger and famine in Kazakhstan during the Soviet period on literature (Transfer and examination of selected works into Turkish of Turkey)
  1. Tez No: 740622
  2. Yazar: ŞEYMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada; Kazak tarihinin önemli olaylarından biri olan suni açlık ve kıtlık konusunun Kazak edebiyatına yansımasının incelenmesi, Kazak edebiyatından seçilen eserlerin Türk edebiyatına kazandırılması ve bu konuda yapılacak olan çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır. Öncelikle araştırma konusuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Kazak Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde ulaşılabilen kitap, makale gibi yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır. Edebî eserlerin yanında tarihî eserlerden de faydalanılmıştır. Literatür taraması sonucunda elde edilen eserlerden konuyu en iyi ifade ettiği düşünülen eserler seçilmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle suni açlığın tarihsel arka planı verilmiştir. Yazıldığı yıllara göre edebî eserler seçilmiş ve incelemesi yapılmıştır. Çalışma esnasında, eserlerde kıtlık konusunun yıllara göre ele alınma şeklinde farklılıklar bulunduğu görülmüştür. Kıtlık konusu, sansürün yoğun olduğu özellikle Stalin döneminde üstü kapalı bir şekilde kaleme alınırken bağımsızlığa doğru daha açık ve detaylar verilerek ele alınmıştır. Sovyet Döneminde daha çok kısa hikâyeler şeklinde kaleme alınmıştır. Yaşanan açlığın sınıf eşitsizliğine dayandırıldığı ve daha çok açlık çeken insanların tasvir edildiği hikâyeler karşımıza çıkmaktadır. Konu, bağımsızlıktan sonra daha geniş kapsamda incelenmiş ve daha çok edebî eserler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the issue of artificial hunger and shortage, which are the significant events in the Kazakh history, and its reflection on the Kazakh literature. In this context, selected works from the Kazakh literature were translated into Turkish, and it was aimed to contribute to the studies conducted on this subject. Firstly, literature review was conducted on the research subject. Written sources such as the books, and articles in the Kazakh and Turkish were analyzed. In addition to literary works, historical works were also used. As a consequence of the literature review, the works that express the subject in the best way were selected. In order to better understand the subject, first of all, the historical background of artificial hunger was given. Literary works were selected and examined, according to the years in which they were written, During the study, it was seen that the issue of artificial hunger and scarcity in the works differs according to the years it was written. While the issue of hunger was written implicitly, especially during the Stalin period, when censorship was intense; it was addressed more clearly and in detail towards the years of independence. It was written mostly in the form of short stories in the Soviet Era. There are stories in which hunger is based on class inequality and more starving people are depicted. The subject was examined in a wider scope and more literary works were written after independence.