İşveren markasının çalışanların tutumu açısından incelenmesi: Bir alan çalışması
An investigation of employer brand in terms of employee's attitudes: A field study
  1. Tez No: 740623
  2. Yazar: ALİ CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN METİN CAMGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İşveren tarafından sağlanan ve işletme ile özdeşleşen fonksiyonel, ekonomik ve psikolojik faydalar paketi olarak tanımlanan işveren markası hem yetenekli potansiyel çalışanları cezbetmek hem de nitelikli mevcut çalışanları elde tutmak amacıyla benzersiz ve çekici bir işveren imajının oluşturulması sürecini ifade etmektedir. Çalışanların işveren markası algı düzeylerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, Çalışma-1 ve Çalışma-2 olmak üzere iki farklı kısımdan oluşmaktadır. Çalışma-1, işveren markasının iş hayatına henüz atılmamış potansiyel işgücünün işe yönelik algı ve tutumları üzerindeki etkisini ülkemiz bağlamında ele alırken, Çalışma-2; işveren markasının, halihazırda bir iş yerinde çalışan işgücünün işe yönelik algı ve tutumları üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak işveren markasının işe adanmışlık ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ele almıştır. Buna ek olarak, işveren markası ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolü de incelenmiştir. Çalışma-1'de işveren markasinin alt boyutlarinin cinsiyet ve bölüm türü açısından farklılaşıp farklılaşmadığı t test analizleri ile incelenmiştir. Çalışma-2'de ise, işveren markası ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolü Process Makro SPSS Version 3.0 (Hayes, 2018) eklentisinde sunulan Model 4 ile test edilmiştir. Çalışma-1'e yönelik elde edilen bulgularda, kadın ve ekeklerde İşveren Markasının alt boyutu olan 'Gelişim Değeri' ve 'Uygulama Değerine' karşı tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bununla birlikte, işveren markası ve alt boyutlarına verilen önem derecesinin STEM ve STEMDIŞI bölümlerde öğrenim gören öğrenciler bakımından farklılık göstermediği ortaya konmuştur. Çalışma-2'ye yönelik elde edilen bulgulara göre, mevcut çalışanlar bakımından işveren markasının işe adanmışlık ile pozitif yönde ilişkili olduğu, işten ayrılma niyeti ile negatif yönde ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Buna ek olarak, işveren markasının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın aracılık rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The employer branding defined as“the package of functional, economical and psychological benefits provided by employment and identified with the employing company”, refers to the process of creating a unique and attractive employer image in order to both attract talented potential employees and retain qualified existing employees. This research, which aims to determine the employer branding perception levels of the employees, consists of two different parts, Study-1 and Study-2. While Study-1 deals with the effect of employer branding on the perception and attitudes of the potential workforce that has not yet entered the business life in the context of our country, Study-2; Considering the effect of employer branding on the perception and attitudes of the workforce currently employed in a workplace, the effect of employer branding on work engagement and turnover intention is discussed. In addition, the mediating role of work engagement in the relationship between employer branding and turnover intention was also examined. In Study-1, whether the sub-dimensions of employer brand differ in terms of gender and department type was examined by t-test analysis. In Study-2, the mediating role of work engagement in the relationship between employer brand and turnover intention was tested with Model 4 presented in Process Macro SPSS Version 3.0 (Hayes, 2018). In the findings obtained for the research questions raised within the scope of Study-1, a significant difference was found in the attitudes of women and men towards the Sub-dimension of Employer Branding, Development Value and Application Value. However, it has been revealed that the degree of importance given to employer branding and its sub-dimensions does not differ in terms of students studying in STEM and NON-STEM departments. According to the findings obtained for Study-2, it has been revealed that employer branding is positively related to work engagement and negatively related to turnover intention in terms of current employees. In addition, the mediating role of work engagement has been identified in the effect of employer branding on turnover intention.