Kıyı pancarının (Beta vulgaris var. maritima)in-vitro koşullarda mikroçoğaltımı
Micropropriation of sea beet (Beta vulgaris var. maritima) speciesin–vitro conditions
- Tez No: 740641
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT OSMAN SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, kıyı pancarı (Beta vulgaris var. maritima (L.) Arcang.) bitkisinin, farklı bitki explantları ve farklı bitki büyüme düzenleyicilerinden oluşan besi ortamlarındaki rejenerasyon yeteneklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede 5 farklı explantın (hipokotil, kotiledon, yaprak, petiol ve boğum) rejenerasyon yeteneği Gellan Gum (Gellex ® ) + MS (Murashige ve Skoog) ortamına ilave edilen kinetin (KIN) ve indole 3- butyric acid (IBA) (0, 0.5, 1.0, 1.5 ve 2.0 mg/L) dozlarının etkileri incelenmiştir. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede kullanılan farklı explantların kallus oluşturma (%), sürgün oluşturma (%), kök oluşturma (%) ve kök uzunluğu (mm) gibi özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, hipokotil explantlarında kallus oluşumu çok daha iyi olurken, boğum explantlarında ise sürgün oluşumunun çok belirgin şekilde olduğu gözlenmiştir. En yüksek kallus oluşum oranı hipokotil explantlarında (%0-86.7) arasında değişmiştir. Hipokotil explantlarının farklı dozlarda KIN ve IBA ilavesi yapılan ortamlarda, kallus oluşumunun çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. En iyi sürgün oluşturma oranı (%100) boğum eksplantlarından elde edilmiştir. Bu eksplantın tüm uygulamalarında aynı sonuç elde edilmiştir. Bu eksplantın sürgünlerinin kök oluşum oranı kinetinsiz ortamda, 0.5, 1.5 ve 2.0 mg/L IBA dozlarının uygulandığı ortamlarda %100 olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen sonuçlara göre boğum eksplantında 0.0 mg/L KIN + 1.5 mg/L IBA dozunun bu bitki türünün in-vitro çoğaltılmasında en etkili şekilde kullanılabilecek bitki büyüme düzenleyicileri kombinasyonu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the regeneration abilities of different plant growth regulators (Kinetin and Indole butyric acid) combinations on different explants of sea beet (Beta vulgaris var. maritima (L.) Arcang) plant under in-vitro conditions. Determination of hypocotyl, node and cotyledon explants in MS media prepared with different doses of kinetin (KIN) and Indole-3-butyric acid (IBA) (0, 0.5, 1.0, 1.5 and 2.0 mg/L). regeneration capabilities were determined. In the study, callus formation rate (%), shoot formation rate (%), rooting rate (%), number of shoots per explant (number). The root formation rate of the shoots of this explant was 100% in the medium without kinetin, where 0.5, 1.5 and 2.0 mg/l IBA doses were applied. According to the obtained results, it was determined that 0.0 mg/L KIN + 1.5 mg/L IBA doses was most effective application in the node explant for in-vitro propagation of this plant species. It was determined that in the rapid reproduction of this plant species, the node explant can be used very conveniently for the rapid reproduction of the plant.