Yerel yönetimler tarafından işletilen fitness salonu ve yüzme havuzlarında hizmet kalitesi algısının araştırılması (Kahramanmaraş-Onikişubat ilçesi örneği)
Researching the perception of service quality in fitness hall and swimming pools operated by local governments (Kahramanmaraş-Onikisubat district sample)
  1. Tez No: 740696
  2. Yazar: GÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER DÖŞYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı yerel yönetimler tarafından işletilen fitness ve yüzme havuzlarında, erkek ve bayan üyelerin demografik özellikleri de dikkate alınarak hizmet kalitesi algısının cinsiyetlere göre değişimini incelemek olacaktır. Araştırmanın evreni Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesine ait 6 fitness ve yüzme havuzu üyelerinden oluşmuştur. Üyeler arasından rastgele seçilen 112 erkek ve 115 bayan olmak üzere 217 üyeye anket uygulanmıştır. Üyelere demografik özellikleri ile ilgili 11 soru fitness ve yüzme havuzu ile ilgili 37 soru sorulmuştur. SPSS programı kullanılarak elde edilen verilere göre T- testi ve Ki- kare testi istatistik analizleri uygulanmıştır. Sonuç olarak cinsiyetlere göre erkek ve bayanlar arasında demografik özellikler arasında yer alan meslek grupları, ortalama gelir düzeyi, üyelik süresi, havuzu kullanım sıklığı ve tesislere ulaşım süresi bakımından farkın önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study will be to examine the change in the perception of service quality according to gender, taking into account the demographic characteristics of male and female members in fitness and swimming pools operated by local governments. The universe of the research was composed of 6 fitness and swimming pool members belonging to Kahramanmaraş Onikisubat Municipality. A questionnaire was applied to 217 members, 112 men and 115 women, who were randomly selected from among the members. Members were asked 11 questions about their demographic characteristics and 37 questions about fitness and swimming pool. T-test and Ki-kare test statistical analyzes were applied according to the data obtained using the SPSS program. As a result, it has been determined that the difference between the demographic characteristics of men and women according to gender is significant in terms of occupational groups, average income level, membership duration, frequency of use of the pool and duration of transportation to the facilities.