Metabolik sendromu olan ve olmayan olgularda ürik asit ve hscrp düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of uric acid and hscrp levels in patients with and without metabolic syndrome
  1. Tez No: 740720
  2. Yazar: HAYRİYE CANKAR DAL
  3. Danışmanlar: UZMAN YAŞAR ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metabolik sendrom, ortak genetik ve çevresel ortamlarda gelişen abdominal obezite, aterojenik dislipidemi, glukoz intoleransı ve kan basıncı yüksekliği gibi kardiyo-metabolik risk faktörlerinin bir arada bulunmasıyla karakterize hastalıklar topluluğudur. Günümüz dünyasında giderek daha sık görülmeye başlayan bu sendrom, kardiyometabolik komplikasyonları ile yüksek morbidite ve mortaliteye yol açmaktadır. Literatürde MS patogenezinde yeri olabilecek, erken tanıda kullanılabileceği ileri sürülen birçok parametre ile çalışmalar yapılmıştır. Ürik asit ve HSCRP de MS' lu hastalarda çalışılan ve MS ile ilişkisi olduğu gösterilen parametreler olmasına ragmen, günümüzde MS tanı kriterleri arasında yerini almamış olan bu iki parametrenin MS ve komponentleri ile ilişkisini degerlendirmek ve MS tanısında günlük pratikte kullanılabilirliğini öngörmek amaçlı bu çalışmayı gerçekleştirdik. Çalışma 95 metabolik sendromlu hasta ve 79 sağlıklı olgu dahil edilerek, toplamda 174 olgu ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a group of diseases characterized by the coexistence of cardio-metabolic risk factors such as abdominal obesity, atherogenic dyslipidemia, glucose intolerance and high blood pressure, which develop in common genetic and environmental environments. This syndrome, which is becoming more common in today's world, causes high morbidity and mortality with its cardiometabolic complications. In the literature, studies have been conducted with many parameters that may have a place in the pathogenesis of MS and can be used in early diagnosis. Although uric acid and HSCRP are parameters that have been studied in patients with MS and have been shown to be associated with MS, we conducted this study to evaluate the relationship of these two parameters, which are not currently among the MS diagnostic criteria, with MS and its components, and to predict their usability in the diagnosis of MS in daily practice. The study was carried out with a total of 174 cases, including 95 patients with metabolic syndrome and 79 healthy cases.