Obez ve aşırı kilolu hastalarda farklı antropometrik ölçümlerin ve kardiyometabolik risk faktörlerinin prediktif değerlerinin karşılaştırması
Assessment of predictive value between anthropometric parameters and cardiometabolic risk factors i̇n obese and overweight i̇ndividuals
- Tez No: 365352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Obezite ve aşırı kilo,“yağ dokusunun, sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara yol açacak ölçüde artması”olarak tanımlanmaktadır. VKİ; erişkin popülasyon ve bireylerde aşırı kilo ve obezitenin sınıflanmasında yaygın kullanılan basit bir boy-kilo indeksidir. Obezite ve aşırı kilo birçok hastalığa öncülük etmektedir. Obezitenin belirlenmesinde ve sınıflanmasında çeşitli antropometrik ölçümler kullanılmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan VKİ ile beraber birçok antropometrik ölçüm geliştirilmiştir. Fakat bu ölçümlerin obeziteye bağlı oluşabilecek kardiyometabolik komplikasyonların prediktif değerlendirmesinde birbirine üstünlüğü konusunda görüş ayrılıkları mevcuttur. Çalışmamıza vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan ve HT haricinde herhangi bir kronik hastalığı olmayan toplam 1924 (K:1564, E:360) olgu alınmıştır. Tüm olgular VKİ'ye göre“pre-obez, obez evre1, evre 2 ve evre 3”şeklinde 4 gruba ayrılmıştır. Tüm olgularda antropometrik ölçümler yapılmış ve kardiyovasküler risk profilleri olarak lipid profilleri (Kolesterol LDL, HDL, trigliserid), insülin direnci (HOMA-IR), ve inflamatuar parametreleri (WBC, CRP-hs ve ürik asit) bakılmıştır. Antropometrik ölçümler; VKİ ile ve kardiyovasküler risk profilleri ile her iki cinsiyette ayrı ayrı karşılaştırılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlarda her iki cinsiyette de obezite derecesindeki artışla kardiyometabolik risk markerlarında pozitif korelasyon izlendi. En yaygın kullanılan ölçüm olan VKİ, metabolik sendrom komponentleri ve biyokimyasal parametreler ile iyi korelasyon gösterdi. Fakat kardiyometabolik riskin prediktif değerlendirilmesinde diğer ölçüm tekniklerine göre üstünlüğü tartışmalıdır. Uluslararası çalışmalarda mevcut konvansiyonel ölçümlerin kardiyometabolik risk değerlendirmesi açısından birbirine üstünlüğü konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Genetik ve çevresel faktörler, diyet ve kişisel alışkanlıklar ve fizik aktivite düzeyleri kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden ve obeziteye bağlı gelişen kardiyometabolik komplikasyonların oluşmasında bu saydığımız faktörlerin de etkisi olması ve bu karıştırıcı faktörlerin çalışmalarda bertaraf edilmesinin zorluğu mevcut görüş ayrılıklarının sebebi olabilir. Bu nedenle karıştırıcı risk faktörlerinin mümkün olduğunca en aza indirgendiği prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity and Overweight are defined as abnormal or excessive fat accumulation that may impair health. Body mass index (BMI) is a simple index of weight-for-height that is commonly used in classifying overweight and obesity in adult populations and individuals. Overweight and obesity lead to serious health consequences. Various anthropometric measurements are used in the determination of obesity. The most commonly used anthropometric measurement is BMI, on the other hand there were several anthropometric measurements defined. However, that is uncertain which anthropometric measurement is more relevant for prediction of obesity related cardio metabolic complications. In our study totally 1924 (F: 1564, M: 360) overweight and obesity patients who are 25≥BMI were included. And patients who have history of any chronic disease instead of hypertension were excluded. All patients divided into 4 groups according to BMI as“pre-obese, obese stage 1, stage 2 and stage 3”. All patients' anthropometric measurement data were recorded and cardiovascular risk profile as the lipid profile (cholesterol, LDL, HDL, triglycerides), insulin resistance (HOMA-IR), and inflammatory parameters (WBC, CRP-hs and uric acid) were obtained. Anthropometric measurements were compared separately with BMI and cardiovascular risk profiles in both sexes. In the results we observed a positive correlation in the degree of obesity with markers of cardio metabolic risk in both sexes. BMI has a good correlation with metabolic syndrome components and biochemical parameters. However, in assessing predictive of cardio metabolic risk, BMI superiority over other measurement techniques are controversial. International studies of existing conventional measurements in terms of cardio metabolic risk assessment, there are different opinions regarding the superiority of one another. Genetic and environmental factors, diet and personal habits and physical activity levels from person to person will vary and obesity-induced cardio metabolic complications in the formation of those driving factors also have an impact and that of confounding factors in studies of disposing challenges existing differences of opinion may be the reason. Therefore it is appears to be the need for prospective studies which have minimized potential confounding factors.