20 KeV mikrodalga deşarj iyon kaynağında benzetim çalışmaları ve düşük enerjili demet aktarım (DEDA) hattı ölçümleri
The simulation studies and low energy beam transport line (LEBT) measurements at 20 KeV microwave ion source
  1. Tez No: 740807
  2. Yazar: ALİS HAMPARSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL ADIGÜZEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İyon kaynakları ihtiyaç duyulan özellikte proton demeti üretimini sağlayan sistemlerdir. İyon kaynaklarının iyon sökme sistemi en uygun demet akımı ve yayınımı sağlayan elektrotlardan oluşur. Proton demetini istenen özelliklerde Radyo Frekans Dört Kutuplusuna (RFQ) en az kayıp ile taşıyan sistem Düşük Enerjili Demet Aktarım (DEDA) hattı olarak isimlendirilir. Kandilli Algıç, Hızlandırıcı ve Enstrümantasyon (KAHVE) Laboratuvarı'nda 20 keV enerjili Mikrodalga Deşarj İyon Kaynağı ve buna uygun 2 adet solenoid içeren DEDA hattı bulunmaktadır. Bu tez iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım DEDA hattının solenoidlerinin manyetik alanlarının deneysel ölçümleri ile Poisson Superfish programıyla elde edilen manyetik alan benzetim sonuçlarının karşılaştırmasını içermektedir. İkinci kısım, KAHVE Laboratuvarı'nda bulunan iki elektrotlu sisteme yeni bir negatif voltaj elektrotu eklenerek, iyon kaynağından yayılan elektronların IBSimu programı kullanılarak bastırılmasının amaçlandığı üç elektrotlu ekstraksiyon sisteminin tasarımını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Ion sources produces proton beam with required properties. The extraction system of ion sources consists of electrodes achieve optimum beam shape and emittance. The system used to transport the proton beam with required properties to the Radio Frequency Quadruple (RFQ) is called as the Low Energy Beam Transport (LEBT) system. Transport of the proton beam with minimum loss is one of the mission of LEBT. There are a Microwave Discharge Ion source with 20 keV energy and LEBT line with 2 solenoid magnets at KAHVE Laboratory. This study consists of two parts. First part includes the experimental measurement of solenoids magnetic fields which are the part of the LEBT line of 20 keV Microwave Discharge Ion Source and also compare this magnetic fields with the one simulated with Poisson Superfish program. The second part includes the design of the three electrode extraction system by adding a new negative voltage electrode to the MDIS electrode system in the KAHVE Laboratory, aiming to suppress the electrons emitted from the ion source.