Akciğer kanser cerrahisinde inferior mediastinal lenf nodu pozitifliğinin sağkalıma etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of inferior mediastinal lymph node posi̇ti̇vi̇ty on survival in lung cancer surgery
  1. Tez No: 740834
  2. Yazar: SERDA KANBUR METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş : Çalışmamızda preoperatif, mediastinoskopi ile evrelendirilemeyen inferior meiadstinal lenf nodlarının diğer N2 'lerle karşılaştırmalı sağkalım analizini, bu lenf bezlerine metastaz yapan tümörlerin en sık hangi lokalizasyonda ve hangi hücre tipinde bulunduğunu inceledik. Materyal ve Metod : 1 Ocak 2000-31 aralık 2005 tarihleri KHDAK nedeni ile opere edilen 296 olgu retrospektif olarak incelendi.Komplet rezeke edilen olgular içinde 50 (%16.8) hastanın patolojik N2 olarak raporlandığı görüldü.Bu hastalar içinde inferior mediastinal lenf bezi tutulumu olan toplam 27(%54) hastanın (N0:8 n=20 %40, N0:9 n=7 %14) sağkalımları diğer N2 istasyonların sağkalımları ile karşılaştırıldı.Hangi hücre tipinde ve tümör lokalizasyonunda bu lenf bezlerinin daha çok tutulduğu araştırıldı.Postoperatif ilk 30 gün içinde ölen 4 (%8) hasta çalışmadan çıkarılarak, sağkalım analizi 46 hasta üzerinden değerlendirildi. Bulgular : Çalışma grubunu oluşturan hastaların, izlemi 1Nisan 2006'da sonlandırılmıştır.Hastalar 1 ile 63 ay takip edildiler (ortalama 18.38+14.86).
Özet (Çeviri)
Introduction : In our study, we analyzed the comparative survival analysis of inferior meiadstinal lymph nodes that could not be staged preoperatively with other N2 nodes, and in which localization and cell type the tumors metastasizing to these lymph nodes are most common. Materials and Methods: 296 patients who were operated for NSCLC between January 1, 2000-December 31, 2005 were analyzed retrospectively. It was observed that 50 (16.8%) patients were reported as pathological N2 among the patients with complete resection. Among these patients, the total number of patients with inferior mediastinal lymph node involvement The survivals of 27 (54%) patients (N0:8 n=20 40%, N0:9 n=7 14%) were compared with the survivals of other N2 stations. It was investigated in which cell type and tumor localization these lymph nodes were more involved. 4 (8%) patients who died during the day were excluded from the study, and the survival analysis was evaluated on 46 patients. Results: The follow-up of the patients in the study group was terminated on April 1, 2006. The patients were followed for 1 to 63 months (mean 18.38+14.86). Patients with inferior mediastinal lymph node metastases have a median survival time of 42 months (CI,28.6-47.3), 5-year survival 46%. Compared with other N2s, survival was better, but this difference was not statistically significant.