Akciğer kanser cerrhaisinde inferior mediastinal lenf nodu pozitifliğnin sağkalıma etksiinin araştırılması
  1. Tez No: 731910
  2. Yazar: HAKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda preoperatif, mediastinoskopi ile evrelendirilemeyen inferior meadistinal lenf nodlarının diğer N2 'lerle karşılaştırmalı sağkalım analizini, bu lenf bezlerine metastaz yapan tümörlerin en sık hangi lokalizasyonda ve hangi hücre tipinde bulunduğunu inceledik. KHDAK nedeni ile opere edilen 487 olgu retrospektif olarak incelendi. Komplet rezeke edilen olgular içinde 56 hastanın patolojik N2 olarak raporlandığı görüldü. Bu hastalar içinde inferior mediastinal lenf bezi tutulumu olan toplam 36 hastanın : sağkalımları diğer N2 istasyonların sağkalımları ile karşılaştırıldı.Hangi tümör lokalizasyonunda bu lenf bezlerinin daha çok tutulduğu araştırıldı. İnferior mediastinal lenf bezi metastazı olan hastaların, ortalama sağkalım süresi 41,72 ay , 5 yıllık sağkalım %36,1. Diğer N2'lerle karşılaştırıldığında, sağkalımın daha iyi olduğu, ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. İnferior mediastinal lenf nodlarına en sık metastaz yapan, tümör lokalizasyonun alt loblar olduğu ve üst loblarla karşılaştırıldığında farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Alt lob tümörlerinde, preoperatif noninvaziv ve invaziv yöntemlerle bu lenf nodlarının belirlenmesi ve hastaların sağkalımı açısından, daha faydalı olabilir. Ancak daha kesin sonuçlar için geniş vaka serilerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study we reviewed the survival of patients operated for NSCLC and had positive inferior mediastinal lymph nodes that couldn't be staged with mediastinoscopy prior to surgery in comparison to other N2 disease, the localisation and subtype of tumors that metastasize to inferior mediastinal lymph nodes. 487 cases operated for NSCLC were reviewed retrospectively. Among the cases that were completely resected, 56 cases were reported to be pathologically N2 disease. Among these patients, there were 36 patients with inferior mediastinal lymph node involvement, the survival of which were compared to the survival of patients with involvement in other N2 lymph node stations. The predominant localisation of the tumors with inferior mediastinal lymph node involvement was investigated. The patients with inferior mediastinal lymph node involvement had a mean survival time of 41,72 months, 5 year survival rate of 36,1%. when compared to other patients N2 involvement, survival was better in inferior mediastinal lymph node involvement, although the difference was not statistically significant. The tumor localisation that metastasizes most frequently to the inferior mediastinal lymph nodes are the lower lobes. Compared to the upper lobes the difference is statistically significant. In tumors of the lower lobes, there are benefits to invasive and non-invasive staging of inferior mediastinal lymph nodes in terms of patient survival. For more accurate results, prospective studies with large case series are needed.