Eğitimde yapay zekâ teknolojilerinin kullanımının öğrenci başarısına etkisi: Meta-analiz çalışması
The effect of use of artificial intelligence technologies in education on student success: Meta-analysis study
  1. Tez No: 740835
  2. Yazar: YEŞİM ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR, DR. SİNAN HOPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde yapay zekâ teknolojileri farklı alanlarda kullanılmakta ve yapay zekâ teknolojileriyle ilgili çalışmalar hızla artmaktadır. Eğitimde de yapay zekâ sistemlerinin kullanılması ve eğitim sistemlerine entegre edilmesiyle ilgili çeşitli yatırımlar sağlanmaktadır. Bu araştırmada 2015-2021 yılları arasında gerçekleştirilen çalışmalardaki eğitimde kullanılan yapay zekâ teknolojilerinin öğrencilerin akademik başarılarına etki düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma deneysel çalışmaların sistematik bir gözden geçirilmesi olarak tanımlanan meta- analiz yöntemi ile 2015-2021 tarihleri arasında eğitimde kullanılan yapay zekâ teknolojilerinin akademik başarı üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaların sonuçlarını değerlendirerek, eğitimde kullanılan yapay zekâ teknolojilerinin öğrencilerin akademik başarısına nasıl bir etkisi olduğu incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda iki soruya yanıt aranmıştır: eğitimde kullanılan yapay zekâ uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki genel etki büyüklüğü ne düzeydedir? Eğitimde kullanılan yapay zekâ uygulamalarının farklı bilimler üzerindeki etki düzeyi nedir? Bu iki araştırma sorusunu yanıtlamak için Ulakbim, ERIC, ProQuest, Science Direct, Elsevier, Taylor Francis, Scopus, EbscoHost ve IEEE veri tabanlarında ilişkili makaleler taranmıştır. Bulunan 7708 makaleden dahil etme kriterlerine uygun 9 makale çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaların analizinde Hedges&Olkin's etki katsayısı hesaplama formülleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda eğitimde kullanılan yapay zekâ teknolojilerinin öğrencilerin akademik başarısı üzerinde olumlu etkileri olduğu, hesaplanan etki katsayılarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence technologies are used in different fields and studies on artificial intelligence technologies are increasing rapidly. Various investments are made in the use of artificial intelligence systems in education and integrating them into education systems. In this study, it was aimed to determine the effect level of artificial intelligence technologies used in education in the studies carried out between 2015-2021 on the academic achievement of students. The effects of artificial intelligence technologies used in education on the academic success of students were examined by evaluating the results of studies investigating the effects of For this purpose, answers were sought for two questions: What is the overall effect size of artificial intelligence applications used in education on the academic achievement of students? What is the effect level of artificial intelligence applications used in education on different sciences? To answer these two research questions, related articles were searched in the databases of Ulakbim, ERIC, ProQuest, Science Direct, Elsevier, Taylor Francis, Scopus, EbscoHost and IEEE. Of the 7708 articles found, 9 articles that met the inclusion criteria were included in the study. Hedges & Olkin's coefficient of impact calculation formulas were used in the analysis of the studies. As a result of the analyzes made, it was concluded that artificial intelligence technologies used in education have positive effects on the academic success of students, and the calculated effect coefficients are at a high level.