Terminal vision-based guidance and control of an anti-helicopter UAV
Bir anti-helikopter İHA'nın terminal görüş tabanlı güdüm ve kontrolü
  1. Tez No: 740844
  2. Yazar: DAVOOD ASADIHENDOUSTANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARIBORZ SAGHAFI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Sharif University of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu projede, anti-helikopter İHA için bir bank to turn güdüm kanunu önerilmiştir. Bank-to-Turn (BTT) güdüm yasaları arasında kutupsal dönüştürme mantığına sahip takip güdüm yasası kullanılmıştır. İvme ve yalpa kontrolörleri, güdüm kanunu komutlarına karşılık gelen elevatör ve kanatçık sapma komutlarını vermek üzere tasarlanmıştır. 6-DOF İHA ile helikopter arasında çeşitli önleme senaryoları değerlendirilmiştir. Sonuçlar, kamera ve İHA kısıtlamaları ve sınırlı görüş alanı göz önüne alındığında başarılı engellemelerin elde edilebileceğini göstermektedir. Bulanık mantık, takip ve oransal güdüm kanunlarını birleştirmek için kullanılmıştır. Yeni bulanık birleşik yasa daha başarılıdır ve farklı senaryolarda daha iyi performansa ve önleme olasılığına artar.
Özet (Çeviri)
In this project, a bank to turn guidance law for an anti-helicopter UAV is proposed. Among the Bank-to-Turn (BTT) guidance laws, pursuit guidance law with polar converting logic is utilized. Acceleration and roll controllers are designed to deliver elevator and aileron deflections commands corresponding to the guidance law commands. Several intercept scenarios are considered between the 6-DOF UAV and the helicopter. The results show that successful intercepts can be obtained considering the camera and the UAV constrains and the limited field of view. Fuzzy logic is utilized to combine the pursuit and proportional guidance law. The new fuzzy combined law is more successful and has better performance and the interception probability in different scenarios increases.