Zonguldak ilinde bulunan hastaların akılcı ilaç kullanımı hakkındaki farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of patients' awareness of rational drug use in zonguldak province
- Tez No: 740866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ASLI GÜLŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Osman CİHAN, Zonguldak İlinde Bulunan Hastaların Akılcı İlaç Kullanımı Hakkındaki Farkındalığının Değerlendirilmesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2022 Günümüzde ilaç kullanımı, sağlık hizmetleri açısından olmazsa olmaz bir konumdadır. Akılcı ilaç kullanımı, ilaçların hem bireysel hem de toplumsal düzeyde hastalıkların önlemesindeki rolünden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Akılcı olmayan ilaç kullanımı ise ülkemizdeki sağlık harcamalarında ciddi bir paya sahiptir. Bu çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 'ne başvuran hastaların akılcı ilaç kullanımı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 'ne başvuran 370 hasta dahil edilmiştir. Hastalara akılcı ilaç kullanımı ile bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmek üzere 20 soruluk bir anket uygulanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için dağılımlar (Sayı, %) verilmiştir. İki kategorik değişken arasında ilişki olup olmadığına Ki Kare Testi ile bakılmıştır. Ki kare testi için gruplarda yeterli sayılara ulaşılamadığı durumlarda grup birleştirmeleri yapılmış ve test tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osman CİHAN, Evaluation of Patients' Awareness of Rational Drug Use in Zonguldak Province, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Postgraduate Specialty Thesis, Zonguldak, 2022 Today, the use of drugs is an indispensable condition in terms of health services. Rational use of drugs has a special importance due to the role of drugs in the prevention of diseases both at the individual and societal level. Irrational drug use has a significant share in health expenditures in our country. This study was conducted to determine the knowledge, attitudes and behaviors of patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry Oral, Dental and Maxillofacial Surgery about rational drug use. 370 patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry Oral, Dental and Maxillofacial Surgery were included in the study. A questionnaire of 20 questions was administered to the patients to evaluate their rational drug use, knowledge level and attitudes. Data obtained from our study were transferred to IBM SPSS Statistics 23 program and analyzed. While evaluating the study data, distributions (Number, %) are given for categorical variables. Chi-square test was used to determine whether there was a relationship between two categorical variables. For the chi-square test, when sufficient numbers could not be reached in the groups, group combinations were made and the test was applied again.