Yeni karbonik anhidraz inhibitörlerinin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları
Design, synthesis and biological activity studies of new carbonic anhydrase inhibitors
- Tez No: 740876
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Karbonik anhidraz(CA)enzimleribirçok organizmada yaygın olarak bulunan katalitik bir enzimdir. Omurgalı ve omurgasızlarda farklı izoformları bulunmaktadır. Omurgalılarda bulunan α-CA izoformunun şimdiye kadar 16 farklı izozimi tespit edilmiştir. Bu enzimintemel görevi vücutta karbondioksitin bikarbonat ve hidrojen iyonunareversibl dönüşümünü katalizlemektir. Birçok organ ve dokuda yaygın bir dağılım gösterir. pH ve CO2homeostazisi, glukoneogenezis, lipogenezis, üregenezis gibi biyokimyasal reaksiyonlar, kemik rezorspsiyonu, kalsifikasyon, tümorjenisite, elektrolit sekresyonu gibi önemli fizyolojik süreçlerde yer alırlar.Yapılan araştırmalar sonucu karbonik anhidraz enziminin en etkili inhibitörünün sülfonamidgrubu bileşiklerolduğu tespit edilmiştir. R-SO2-NH2olarak ifade edilensüfonamid grubu bileşiklerin genel molekül yapısında yer alan R grubu genellikle aromatik veya heteroaromatik halka sistemlerinden oluşmaktadır. Enzimin aktif bölgesinde bulunan Zn+2iyonu ile sülfonamidler güçlü etkileşimlerde bulunur. Bu çalışmada; sülfonamidtürevi 10bileşik sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin analizi; 1H-NMR, 13C-NMR ve Mass spektroskopik yöntemleri analiz bulguları ile aydınlatılmıştır.Elde edilen bileşikler karbonik anhidraz enzimi üzerinde inhibitöretkisi araştırılmıştır.Yüksek aktivite gösterenbileşiklerin, doking çalışmaları ileenzim aktif bölgesi ile bağlanma noktaları tespit edilmiştir. CAenzim aktif bölgeleri ile en güçlüetkileşimin 2ekodlubileşik ile gözlendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrase (CA) enzymes are a common catalytic enzyme in many organisms. Vertebrates and invertebrates have different isoforms. 16 different isozymes of the α-CA isoform found in vertebrates have been identified so far. The main task of this enzyme is to catalyze the reversible conversion of carbon dioxide into bicarbonate and hydrogen ions in the body. It is widely distributed in many organs and tissues. They are involved in important physiologicalprocesses such as pH and CO2homeostasis, biosynthetic reactions such as gluconeogenesis, lipogenesis, ureogenesis, bone resorption, calcification, tumorigenicity, and electrolyte secretion.As a result of the researches, it has been determined that the most effective inhibitor of the carbonic anhydrase enzyme is sulfonamides. The R group in the general molecular structure of R-SO2-NH2generally consists of aromatic or heteroaromatic ring systems. The sulfonamides interact strongly with the Zn+2ion in the active site of the enzyme. In this study; 10 sulfonamide derivative compounds were synthesized. Analysis of the obtained compounds; 1H-NMR, 13C-NMR and Mass spectroscopic methods are illuminated by the analysis findings. The inhibition effect of the obtained compounds on the carbonic anhydrase enzyme was investigated.For the selected compounds, docking studies were performed and the enzyme active site and binding points were determined. It was revealed that the strongest interaction with CA enzyme active sites was observed with the 2e coded compound.