Tiyatrodan sinemaya uyarlamalar ve bir model yazar: Vasıf Öngören
Adaptations from the theater to the cinema and a model author: Vasıf Öngören
  1. Tez No: 740884
  2. Yazar: BURAK AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çalışma, tiyatrodan sinemaya disiplinlerarası ve metinlerarası bir süreci kapsamaktadır. Bu anlamda Vasıf Öngören'in yazmış olduğu Asiye Nasıl Kurtulur? ve Zengin Mutfağı tiyatro metinlerinin sinema filmine dönüşme sürecini incelenmektedir. Bu süreçte sekiz maddeden oluşan bir model önerilmektedir. Böylece bir eserde oluşan mesajın, başka bir forma dönüştüğünde yine aynı değerde olup olmadığı sorgulanmıştır. Çalışmada öncelikle tiyatro anlatısının temel başlıkları anlatılmıştır. Tarihsel süreç içerisinde tiyatro anlatısının yaşadığı yolculuk ve değişimler özetlenmiştir. Tiyatronun temel türleriyle ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Aynı şekilde sinema anlatısının da temel başlıklarından söz edilmiştir. Buradan hareketle sinematografinin temel başlıkları anlatılmıştır. İki tiyatro metni uyarlandığı üç sinema filmiyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda nelerin değişip dönüştüğü sorgulanmıştır. Önerilen model üzerinden metinlerle filmlerin karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study covers an interdisciplinary and intertextual process from theater to cinema. In this sense, Asiye Nasıl Kurtulur? and Zengin Mutfağı stage texts written by Vasıf Öngören are examined in the process of adapting to cinema. In this process, a model consisting of eight items is proposed. Thus, it has been questioned whether the message in a work of art has the same value when it is adapted to another form or not. In the study, first of all, the basic topics of the theater narrative are explained. The process and transformation of the theater narrative in the historical process are summarized. Information on the basic genres of theater has been mentioned. In the same way, the basic topics of the cinema narrative were also mentioned. From this point of view, the basic topics of cinematography are explained. Three movies are compared with two theatrical texts from which they were adapted. As a result of this comparison, what has changed and transformed was examined. Comparison of texts and movies are made with the proposed model.