Günümüz sanatında mimetik figür yorumu
Mimetic figure interpretation in contemporary art
  1. Tez No: 740888
  2. Yazar: MERVE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Görme duyumuz, konuşma ya da yürüme duyumuzdan önce gelmektedir. Dünyaya geldiğimizde çevremizdeki nesneleri görerek kavrar ve öğreniriz. İnsana özgü bir eylem olan sanat da görme duyumuzdan yararlanarak gerçekleştirdiğimiz bir olgudur. İlk Çağlardan günümüze değin insan ile sanat ilişkisi hep var olmuştur. İlkel Çağlarda sanat, inanma ve iletişim ihtiyacı ile hayatlarının bir parçası olarak şekillenmiştir. İlkel insan doğada gördüklerini mağara duvarlarına resmederken sanatın ifade gücünü kullanmıştır, bu bağlamda bakıldığında insana dair oluşumların hepsi doğayı taklit etme çabası ile varolmuştur. Bir eseri üretme sürecinde, doğayı taklit etme ve yansıtma çabası ile sanatçıların kullandığı bu yöntem, bir kavram altında incelendiğinde mimesis olarak tanımlanır. Bu kavramın kökeni Aristoteles ve Platon'a kadar uzanmaktadır. Zamanla gelişen toplumlar siyasi olaylardan, savaşlardan ve teknolojik gelişmelerden etkilenmiştir. Bu gelişmeler toplumun sanatını da etkilemiştir. Teknolojik gelişmelerin ilerlemesi, fotoğrafın icadı başlarda sanatın yok olacağı düşüncesini doğurmuş olsada zamanla fotoğraf sanata hizmet eden unsur haline gelmiştir. Sanatçıların anı yakalamaktaki problemleri böylece ortadan kalkmış ve gerçeğe daha da yakın eserler vermesine imkan sağlamıştır. Türk sanatı da bu gelişmelerden ve durumlardan etkilenerek gelişmiştir. Değişik zaman dilimlerinde Batıdaki gelişmeleri, Türkiye'ye döndüklerinde bu gelişmeleri ülkemize tanıtmış ve sanatsal çalışmalarına dahil etmişlerdir. Türk sanatının başlangıcından günümüze değin gerçeğine çok benzeyen sanat eseri üretmek hep sanatçıların bir amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our sense of sight precedes our sense of speaking or walking. When we come into the world, we grasp and learn by seeing the objects around us. Art, which is a human-specific action, is also a phenomenon that we realize by making use of our sense of sight. There has always been a relationship between man and art from the early ages to the present. In the Primitive Ages, art was shaped as a part of their lives with the need for belief and communication. Primitive people used the expressive power of art while painting what they saw in nature on the cave walls. In this context, all human formations existed with an effort to imitate nature. In the process of producing a work, this method used by artists with an effort to imitate and reflect nature is defined as mimesis when examined under a concept. The origin of this concept goes back to Aristotle and Plato. Societies that have developed over time have been affected by political events, wars and technological developments. These developments also affected the art of the society. Although the advancement of technological developments and the invention of photography led to the idea that art would disappear at first, photography has become an element that serves art over time. The problems of the artists in capturing the moment were thus eliminated and enabled them to produce works that are closer to reality. Turkish art has also developed by being influenced by these developments and situations. They introduced the developments in the West in different time periods, and when they returned to Turkey, these developments were introduced to our country and included them in their artistic works. From the beginning of Turkish art until today, it has always been a goal of artists to produce works of art that are very similar to the real thing.