Tarihi süreçte Isfahân ve Isfahânek seyrinin incelenmesi ve kullanıldığı terkîblerin tespiti
The comparative analysis of the seyir of the maqam Isfahan and Isfahanek determination of the terkibs using the Isfahan maqam seyir
- Tez No: 740896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gelenekli Türk Müziği'nin tarihi gelişimi içerisinde XIII. Yüzyıldan günümüze kadar nazariyeciler tarafından çeşitli Isfahân tarifleri verilmiştir. Bu tarifler incelendiğinde Isfahân seyri hakkında nazariyecilerin genel itibariyle ortak bir kanıda bulunmadığı gözlemlenmektedir. Bu bağlamda Isfahân seyrinin tarihi süreçte uğradığı değişimleri tespit edebilmek için çalışmamızda öncelikli olarak Gelenekli Türk Müziği terminolojisinde kullanılan perde, seyir, makam ve terkib gibi kavramların açıklamaları yapılmıştır. Çalışmamızın devamında XIII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar nazariyecilerin verdikleri nazari Isfahân tariflerinin karşılıklı olarak kıyaslamaları yapılmış ve nazari seyir tabloları oluşturulmuştur. Tariflerin kıyaslamalarına ilaveten Isfahân örnek eserler Emrah Hatipoğlu'nun eser analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve bu analizler sonucunda Isfahân seyri üç farklı şekilde sınıflandırılmıştır. Örnek eserlerin analizi sonucunda tespit edilen Isfahân seyri bu sınıflandırma üzerinden değerlendirilmiştir. Isfahân seyrini kullanan terkiblerin tespiti için de aynı yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical development of Traditional Turkish Music, the maqam Isfahân has been described in various ways by different theorists from the 13th century to the present day. When these descriptions are examined, it is observed that theorists generally do not have a common opinion about the seyir (melodic route) of Isfahan. In this context, in order to determine the changes that Isfahân has undergone in the historical process, primarily the concepts such as pitch, seyir, maqam and combination which are used in Traditional Turkish Music terminology are explained in our study. In the continuation of our work, comparisons of the theoretical Isfahan descriptions given by theorists between 13th and 20th centuries were made and theoretical seyir tables were created. In addition to the comparisons of the descriptions, some musical works in the maqam Isfahân were analyzed by the analysis method of Emrah Hatipoğlu. As a result of these analyzes, the Isfahân maqam was classified in three different ways. The seyir of Isfahân, which was determined as a result of the analysis of the sample works, was evaluated through this classification. The same method was used to determine the combinations using the Isfahan seyir.