Bir eğitim ve araştırma hastanesinde COVID-19 pandemisinde çalışan hemşirelerin ölüm korkusu düzeylerinin incelenmesi
Examination of death levels of nurs working in d training and research hospital during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 740897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin Covid-19 pandemisi devam etmekteyken ölüm korkusu düzeylerinin incelenmesiydi. Çalışmaya ilgili eğitim araştırma hastanesinde en az bir yıldır çalışmakta olan 349 hemşire dahil edildi. Veriler katılımcıların kişisel ve mesleki özellikleri ile ölümle ilgili bazı soruları ve son olarak tanatafobi ölçeğini içeren bir anket formu ile ilgili klinikler ziyaret edilerek toplandı. Verilerin analizinde parametrik olmayan Mann Whitney U ve Kruskall Wallis analizleri kullanıldı. Hemşirelerin tanatafobi ölçek skorları ortalaması 31,4±10,1 olarak bulundu. Hemşirelerin kişisel ve mesleki özelliklerine göre yapılan karşılaştırmalarda tanatafobi ölçek skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the fear of death levels of nurses working in a training and research hospital in Istanbul during the Covid-19 pandemic. 257 nurses who have been working in the relevant training and research hospital for at least one year were included in the study. The data were collected by visiting the clinics about the personal and professional characteristics of the participants, some questions about death, and finally a questionnaire including the tanataphobia scale. Non-parametric Mann Whitney U and Kruskall Wallis analyzes were used to analyze the data. The mean score of the tanataphobia scale of the nurses was found to be 31.4±10.1. No statistically significant difference was found between the tanatophobia scale scores in the comparisons made according to the personal and professional characteristics of the nurses (p>0.05).