Kıbrıs'ta Abdullah Paşa vakıfları
Abdullah Pasha waqfs in Cyprus
  1. Tez No: 740927
  2. Yazar: GÖKDEN GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Abdullah Paşa'nın hayatı, siyasi kariyeri, Kıbrıs'ta kurmuş olduğu vakıfları, vakıflarının kurulduğu bölgeler, vakıflarının Kıbrıs'ın sosyo-ekonomik hayatına katkılarını araştırmaktadır. Abdullah Paşa'nın 1746 yılında Kıbrıs'a vali tayin edilmesiyle başlayan Abdullah Paşa Vakfı serüveni Kıbrıs'ta İngiliz Dönemi'ne kadar ele alınmıştır. Ancak, bu döneme ait arşiv belgelerinin az olması nedeniyle zaman zaman bu dönemin dışına da çıkılmıştır. Tez çalışması giriş, dört ana bölüm, değerlendirme, sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Giriş kısmında genel olarak konunun tanımı ve kapsamı, araştırmanın amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Kıbrıs'ın tarihi ve vakıf müessesesi ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Abdullah Paşa'ın hayatı, ailesi ve siyasi kariyeri ve siyasi faaliyetleri, üçüncü bölümde Abdullah Paşa'nın Kıbrıs'ta kurmuş olduğu müessese vakıfları ve vakıf araziler, yönetim orgaznizasyonu ve vakıf yönetiminde karşılaşılan problemler, son bölümde ise Abdullah Paşa Vakfı'nın ekonomik yapısı ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra sonuç bölümü yazılmış ve ekler kısmında, kullanılan arşiv malzemelerinden örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the life of Abdullah Pasha, his political career, the waqfs he established in Cyprus, the regions where his waqfs were established, and the contributions of his waqfs to the socio-economic life of Cyprus. The adventure of the Abdullah Pasha waqf, which started with the appointment of Abdullah Pasha as the governor of Cyprus in 1746, was discussed in Cyprus until the British Period. However, due to the scarcity of archival documents belonging to this period, this period has been left out from time to time. The thesis consists of introduction, four main chapters, evaluation, conclusion and appendices. In the introduction part, information about the definition and scope of the subject, the purpose, method and sources of the research is given. In the first part of the study, general information about the history of Cyprus and the foundation institution is given. In the second part, Abdullah Pasha's life, family and political career and political activities, In the third part, detailed information is given about the institutional waqfs and waqf lands that Abdullah Pasha established in Cyprus, the management organization and the problems encountered in the waqf management, and in the last part, detailed information about the economic structure of the Abdullah Pasha waqf. After a general evaluation, the conclusion part was written and examples from the archival materials used were given in the appendices.