Ahıska Türklerinin göç sonrası uyumlarının sosyal hizmet bağlamında incelenmesi: Bursa-Gürsu ilçesi örneği
Examination of Ahıska Turks' after migration adaptation in the context of social work: The case of Bursa-Gürsu district
  1. Tez No: 740931
  2. Yazar: FURKAN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ahıska Türkleri, 3835 sayılı“Ahıska Türklerinin Türkiye'ye Kabulü ve İskânına Dair Kanun”kapsamı dışında iradi göç ile de Türkiye'ye gelmektedir. Bu kanunun kapsamı dışında olduklarından dolayı serbest göçmen olarak değerlendirilmektedirler. Serbest göçmen olan Ahıska Türkleri göç sonrasında ekonomik, politik ve sosyokültürel uyum sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Sosyal hizmet alanında Ahıska Türkü serbest göçmenlerin göç sonrasında uyum sorunlarına yönelik yapılan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Sosyal hizmet alan yazında Ahıska Türklerine yönelik sosyal hizmet müdahale ve politikalarının eksikliğinin giderilmesi ve Ahıska Türklerinin haklarına yönelik savunuculuğun geliştirilerek farkındalık oluşturulması bu araştırmanın amacıdır. Karma araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmanın nicel kısmında 500 Ahıska Türkü serbest göçmene yapılandırılmış soru formu uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri“Ahıska Türkü serbest göçmenlerin ülkede kalış süresi arttıkça uyum sorunu azalmaktadır”,“3835 sayılı 'Ahıska Türklerinin Türkiye'ye Kabulü ve İskânına Dair Kanun' un sınırlılığından dolayı Ahıska Türkü serbest göçmenlerin sosyal hizmetlere erişimi kısıtlıdır”ve“Ahıska Türkü serbest göçmenlerin kapalı bir toplum özelliği taşıması göç sonrasında uyum sorunu yaşamalarını engellemektedir”şeklinde belirlenmiştir. Ahıska Türklerinin uyum sorunları SPSS 26.0 programı kullanılarak frekans dağılımları alınmış olup hipotezler ise ki kare testi ile sınanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise 13 kurum ve kuruluş yetkilisi ile yüz yüze görüşme yapılarak Ahıska Türkü serbest göçmenlerin uyum sorunları, sunulan hizmetler ve hizmetlerin sunumunda yaşanan sorunlara yönelik cevaplar aranmıştır. Araştırma sonucunda 3835 sayılı kanun dışında kalan Ahıska Türkü serbest göçmenlerin ekonomik, politik ve sosyokültürel uyum sorunları saptanmış olup bu uyum sorunlarının çözüme kavuşturulması için ise makro sosyal hizmet yaklaşımlarının gerekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ahıska Turks come to Turkey by voluntary migration, outside the scope of the“Law on Admission and Settlement of Ahıska Turks to Turkey”numbered 3835. Since they are outside the scope of this law, they are considered as free immigrants. Ahıska Turks, who are free immigrants, face economic, political and sociocultural adaptation problems after migration. In the social work literature, no study has been found on the adaptation problems of Ahıska Turkic free immigrants after migration. The aim of this research is to eliminate the lack of social work interventions and policies towards Ahıska Turks in the social work literature and to raise awareness by improving advocacy towards Ahıska Turks. In the quantitative part of the research, which was carried out with the mixed research method, a structured questionnaire was applied to 500 Ahiska Turks free immigrants. The hypothesis of the research is that“As the length of stay of the Ahıska Turk free immigrants in the country increases, the integration problem decreases”,“Due to the limitations of the Law on the Admission and Settlement of Ahıska Turks in Turkey numbered 3835 free Ahıska Turks immigrants have limited access to social works”, and“The fact that Ahıska Turkic free immigrants have a closed society feature prevents them from experiencing adaptation problems after migration”. Frequency distributions of Ahıska Turks' adaptation problems were taken using SPSS 26.0 program and hypotheses were tested with chi-square test. In the qualitative part of the study, face-to-face interviews were conducted with 13 officials of institutions and organizations, and the integration problems of Ahıska Turkic free immigrants, the services offered and the problems experienced in the delivery of services were investigated. As a result of the research, it has been seen that the Ahıska Turkic free immigrants, who are outside the law numbered 3835, have economic, political and socio-cultural adaptation problems. In order to solve these adaptation problems, a macro social work approach is required.