Miyopi ve miyopik astigmatizma düzeltilmesinde smile (küçük kesiden lentikül çıkarılması) tekniği; klinik ve görsel sonuçları
Small incision lenticule extraction (smile) technique for treatment of myopia and myopic astigmatism; clinical and visual
  1. Tez No: 740950
  2. Yazar: SONA GORCHUYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ EKİNCİ KÖKTEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde miyopi ve miyopik astigmatizma tanılı hastalara uygulanmış küçük kesiden lentikül çıkarılması (SMILE) cerrahisi öncesi ve sonrası klinik ve görsel sonuçların değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Mart 2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında SMILE cerrahisi uygulanmış hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Takip süresi en az 6 ay olan 88 hastanın 172 gözü çalışmaya dahil edildi. Ortalama sferik eşdeğer (SE) -1,00 D ile - 9,25 D aralığında; ortalama silindirik değerleri 0 D ile - 3,75 D aralığında olan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. gün, 1. ay, 3. ay, 6. ay düzeltilmemiş görme keskinlikleri (DGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), refraktif değerleri, korneal aberasyon değerleri, ameliyat planı, lentikül parametreleri ve intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar değerlendirildi. Yaş, ameliyat öncesi SE, lentikül kalınlığı, optik zon çapı, rezidüel stromal kalınlık (RSK) ile postoperatif 1.ay korneal aberasyon (koma, sferik aberasyon, yüksek sıralı aberasyon) değerleri arasında korelasyon testi yapıldı. Bulgular: Ameliyat öncesi ve sonrası EİDGK değerleri arasında anlamlı değişim görülmedi. Ameliyat sonrası 1. gün ve 1.ay DGK değerleri karşılaştırıldığında anlamlı artış görüldü. 1.ay ve sonrası takipler arasında fark görülmedi. Ameliyat öncesi SE değerleri –ortalama -3,65 ± 1,85 D iken ameliyat sonrası 1.gün -0,38 ± 0,50 D , 1.ay -0,44 ± 0,59 D olarak saptandı. Postoperatif dönemde ortalama silindirik değerler ameliyat öncesi değerlere göre düşük bulundu, postoperatif 1.ay değeri -0,46 ± 0,41 D olarak saptandı. Ameliyat sonrası koma, sferik aberasyon ve yüksek sıralı aberasyon değerlerinde ameliyat öncesi değerlerine göre anlamlı artış saptandı. Ameliyat sonrası dönemlerde ise aberasyonlar arasında anlamlı değişim gözlenmedi. Yaş ve postoperatif 1.ay korneal aberasyon değerleri arasında yapılan Pearson test sonucunda korelasyon görülmedi. Preoperatif SE ve lentikül kalınlığı ile postoperatif korneal aberasyon değerleri arasında pozitif korelasyon saptandı. Optik zon çapı ile SA arasında pozitif korelasyon saptanırken, koma ve YSA değerleri arasında korelasyon görülmemiştir. Sonuç: Miyopi ve miyopik astigmatizmanın tedavisinde SMILE cerrahisi efektif ve uzun dönem stabil sonuçlarıyla güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the clinical and visual results of Small Incision Lenticule Extraction (SMILE) technique for treatment of myopia and myopic astigmatism patients which were performed in our clinic. Materials and Methods: Patients who underwent SMILE surgery at the Department of Ophthalmology of Selcuk University between January 2018 and March 2020 were analyzed by retrospective chart review. 172 eyes of 88 patients which were followed at least 6 months has been were included in the study. Preoperative and postoperative 1.day, 1.month, 3.month, 6.month uncorrected distance visual acuity (UDVA),best corrected distance visual acuity (BCDVA), refractive values, corneal aberration values, operation programs, lenticule parametres, intraoperative and postoperative complications were analized. Results: There was no significant difference between preoperative and postoperative BCVA values. There was significant difference between postoperative first day and first month CVA values, while no difference was observed after first month. The mean preoperative SE was -3,65 ± 1,85 D, while it was -0,38 ± 0,50 D, -0,44 ± 0,59 D in postoperative first and first month respectively. In postoperative follow up, mean cyclindiric values were found to be decreased compared to the preoperative values and it was found as -0,46 ± 0,41 D in postoperative first month. After surgery there was significant increase in terms of coma, spherical aberration (SA) and high - order aberrations (HOA) , while no significant difference was observed in postoperative period. There was no correlation between age and postoperative first month corneal aberrations change by Pearson correlation. Positive correlation was observed between preoperative SE and lenticule thickness and postoperative corneal aberration change. There was positive correlation between optical zone diameter and SA, while no correlation was observed between optical zone diameter and coma and HOA values. Conclusion: SMILE is effective and safe method for treatment of myopia and myopic astigmatism with stable outcomes by long - term follow-up.