Liselere Geçiş Sistemi (LGS) matematik soruları ile PISA matematik sorularının karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of LGS math questions and PISA math questions
  1. Tez No: 740990
  2. Yazar: MELİKE ÖZBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AGAÇ, PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretimden ortaöğretime geçişte uygulanan LGS sınavında yer alan matematik soruları ile uluslararası karşılaştırma çalışması olan PISA sınavında yer alan matematik soruları arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Bu amaç ile ele alınan sorular Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilgi birikimi boyutu ve bilişsel süreç boyutlarında analiz edilmiştir. Nitel bir çalışma olan bu araştırmanın modeli doküman incelemesidir. Araştırmanın veri setini 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında uygulanan LGS matematik soruları ile 2000, 2003, 2006 ve 2012 yıllarında uygulanan ve yayımlanmış PISA matematik soruları oluşturmaktadır. LGS'den 80 ve PISA'dan 67 olmak üzere toplam 147 soru analiz edilmiştir. Sorular literatür ışığında ve uzman görüşleri alınarak oluşturulan kuramsal çerçeveye göre betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre LGS ve PISA matematik sorularının tümü bilgi birikimi boyutunda kavramsal ve işlemsel bilgi boyutlarında olması ile benzerlik gösterirken bu boyutlara dağılım oranları bakımından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bilişsel süreç boyutunda ise LGS ve PISA matematik sorularının tümü anlama, uygulama ve çözümleme basamaklarında olması ve her iki sınavda da en çok sorunun uygulama basamağında olması yönü ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Soruların anlama ve çözümleme basamaklarına dağılım oranları bakımından farklılık gösterdiği, LGS sınavının daha çok çözümleme basamağına PISA sınavının ise daha çok anlama basamağına ait sorulara yer verdiği tespit edilmiştir. LGS sınavının öğrencilerin yönelmesi gereken bilgi ve bilişi etkilediği göz önünde bulundurulduğunda, küreselleşen dünya düzeninde bireylerin matematik okuryazarı olabilmesi için ulusal çapta uygulanan sınavların niteliklerinin bu yönde geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present the similarities and differences between the maths questions in the LGS exam applied from primary to secondary education and the maths questions in the PISA exam, which is an international benchmark. The questions discussed with this purpose have been analyzed at the size of the knowledge of the updated Bloom Taksonomin and the dimensions of the cognitive process. The model of this research, a qualitative study, is the document review. The data set for the research is based on LGS maths questions implemented in 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020 and 2020-2021 academic year, and PISA maths questions implemented and published in 2000, 2003, 2006 and 2012. A total of 147 questions, 80 from LGS and 67 from PISA, have been analyzed. The questions were analyzed in the literature and in accordance with the theoretical framework created by taking expert views. According to the research findings, LGS and PISA maths questions have all been found to be similar to the fact that they are conceptual and transactional information dimensions at the size of their knowledge, and vary in terms of their distribution rates. In the cognitive process size, all LGS and PISA maths questions have been found to be in the steps of understanding, implementation and analysis, and the most common problem in both exams is in the application step. It has been determined that the questions differ in terms of the distribution ratios to the understanding and analysis steps, and that the LGS exam provides more analysis steps, and the PISA exam provides more understanding-level questions. Given that the LGS exam affects the knowledge and knowledge required by students, it is recommended to improve the qualifications of national exams so that individuals can become mathematicians in the global order.