Kişilerarası iletişimde emoji kullanımı: Whatsapp örneğinde bir inceleme
The use of emoji in interpersonal communication: A review on Whatsapp
  1. Tez No: 740999
  2. Yazar: SEVAL EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyalleşme, kültür ve iletişim kavramı da değişmiştir. Yeni iletişim ortamları olarak sosyal medya mecraları ortaya çıkmıştır. Geçmişte yüz yüze gerçekleşen kişilerarası iletişim, teknoloji çağında sosyal medya ortamlarına taşınmıştır. Yer ve zaman sınırlaması bulunmadan kolay erişim imkânı bulunan sosyal medya platformları arasında anlık mesajlaşma uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Whatsapp platformudur. Whatsapp uygulaması, kullanıcılarına anlık mesajlaşma olanağı, ses, belge, fotoğraf, konum paylaşımının yanı sıra görüntülü ve sesli konuşma fırsatları tanımaktadır. Ayrıca sözsüz iletişimin bileşenleri olan yüz ve beden hareketleri, bedensel temas, mekân kullanımı ve araçları ile benzerlik gösteren emojiler ile kişilere etkili bir iletişim ortamı sunmaktadır. Bu tez çalışmasında Whatsapp üzerinde bulunan emojilerin kullanımının kişilerin günlük hayatta kurdukları yüz yüze iletişimde yararlandıkları jest ve mimikler, bedensel temas gibi unsurlar ile tutarlı bir şekilde kullanıp kullanmadıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Yöntem olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinin katılımcıların zihninde yer alan özel ve saklı bilgileri ortaya çıkarma gücünden yararlanılmıştır. Araştırmacıya hazırladığı sorulara bağlı kalmadan, görüşmenin gidişatına göre sorular sorma fırsatı veren söz konusu yöntem, konu hakkında daha detaylı bilgiler elde etmeyi sağlamaktadır. Bu sebeplerle konuya uygun bir yöntem olarak görülmüş ve yararlanılmaya karar verilmiştir. Çalışmanın örneklemi, Whatsapp kullanan 18 yaşından büyük olan 25 kullanıcı ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bilgilere göre Whatsapp uygulamasında gerçekleştirilen kişilerarası iletişimde kullanılan emojilerin etkili bir iletişime katkı sağladığı; kısaca emojilerin önemi ortaya çıkmıştır. Günlük hayatta kurulan kişilerarası iletişimde yararlanılan sözsüz iletişim unsurlarının Whatsapp üzerinde de emojiler ile desteklendiği bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of Technology, the concepts of socialization,culture and communication have also changed. Social Media channels have emerged as New communication mediums. Face-to-face interpersonal communication in the past has moved to social media environments in the age of technology we are in. There are instant messaging applications among the social media platforms that have easy access without limitation of place and time. One of them is WhatsApp platform. Whatsapp application allows instant messaging facility to whatsapp users, voice, document, photograph, location, sharing, as well as video and voice call opportunities. İn addition, it offers an effective communication. In this thesis, it is aimed to determine whether the use of emojis on Whatsapp is consistent with the gestures and facial expressions that people use in face-to-face communication that they establish in everyday life, and elements such as physical contact. As a method, the power of the semi-structured interview technique to reveal the private and hidden information contained in the minds of the participants was used. This method, which gives the researcher the opportunity to ask questions according to the course of the interview, without depending on the questions he has prepared, allows to obtain more detailed information about the subject. For these reasons, it was considered as a suitable method for the subject and it was decided to use it. Whatsapp application, which allows communication as the universe, has been preferred. The sample of the study was limited to 25 users over the age of 18 who used WhatsApp. According to the information obtained as a result of the study, it revealed that the emojis used in interpersonal communication carried out in the whatsapp application contribute to effective communication; in short, the importance of emojis revealed. It has been informed that the non-verbal communication elements used in interpersonal communication established in daily life are also supported by emojis on Whatsapp.