Metabolik sendromlu hastalarda insülin direnciyle tfpi (tissue factor pathway inhibitor) arasindaki ilişki
Metabolik sendromlu hastalarda insülin direnciyle dfyi (doku faktör yolu inhibitörü) arasındaki ilişki
  1. Tez No: 741001
  2. Yazar: TÜLAY OMMA
  3. Danışmanlar: UZMAN NAMIK YİĞİT, UZMAN HİKMET FEYİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Metabolik sendrom (MetS)'lu hastalarda insülin direnci ve MetS komponentleri ile doku faktör yolu inhibitörü antijeni (DFYİ Ag) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık METOD: Haziran 2006-Ekim 2006 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları polikliniğine müracaat eden, NCEP ATP III kriterlerine göre MetS tanısı konulan ve bilinen bir koroner arter hastalığı olmayan 63 MetS hastası, yaş ve cinsiyetleri eşitlenmiş 20 sağlıklı kontrol alındı. MetS ve kontrol grubunda açlık kan şekeri (AKŞ), lipid profili (kolesterol, trigliserid, HDL, LDL), açlık plazma insülini, DFYİ Ag düzeyi, bel çevresi, tansiyon düzeylerine bakıldı. İnsülin direnci, İnsülin ve plazma glukozu göz önüne alınarak HOMA-IR (açlık plazma insulin (μIU/mL) x açlık plazma glukozu (mmol/L)] /22.5) formülüne göre hesaplandı. Sağlıklı kontrol ve MetS gruplarının HOMA-IR, laboratuvar değerleri, DFYİ Ag düzeyleri, hipertansiyon ve bel çevresi yönünden karşılaştırıldı. Ayrıca MetS grubunda MetS komponentleri ile DFYİ Ag ve HOMA-IR düzeyleri ile ilişkisine bakıldı. BULGULAR: Çalışmamızda MetS ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında yaş, LDL düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmazken, HDL düzeyleri arasında sınırda bir anlamlılık bulundu (p=0.05). Bunun dışında TG, bel çevresi, hipertansiyon, açlık plazma insülini, DFYİ Ag, AKŞ, HOMA-IR düzeyleri MetS grubunda yüksek saptandı (Tablo-1).
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to investigate the relationship between insulin resistance and MetS components and tissue factor pathway inhibitor antigen (TFPI Ag) in patients with metabolic syndrome (MetS). METHODS: Between June 2006 and October 2006, 63 MetS patients without a known coronary artery disease, who applied to the Haseki Training and Research Hospital internal medicine outpatient clinic, were diagnosed with MetS according to NCEP ATP III criteria, and 20 age- and sex-matched healthy controls were recruited. Fasting blood glucose (FBG), lipid profile (cholesterol, triglyceride, HDL, LDL), fasting plasma insulin, TFPI Ag level, waist circumference, and blood pressure levels were measured in MetS and healthy control groups. Insulin resistance was calculated according to the formula HOMA-IR (fasting plasma insulin (μIU/mL) x fasting plasma glucose (mmol/L)] /22.5) considering insulin and plasma glucose. HOMA-IR, laboratory values, TFPI Ag levels, hypertension and waist circumference of healthy controls and MetS groups were compared. In addition, the relationship between MetS components and TFPI Ag and HOMA-IR levels in the MetS group was examined. RESULTS: In our study, no significant difference was found between age and LDL levels in the comparison of MetS and healthy control groups, but a borderline significance was found between HDL levels (p=0.05). In addition, TG, waist circumference, hypertension, fasting plasma insulin, TFPI Ag, FBG, HOMA-IR levels were found to be high in the MetS group (Table-1).