Manavgat ilçesinde keçi yetiştiriciliğinin mevcut durumu vepandemi sürecinin (COVIS-19 salgını) etkileri
The current situation of goat breeding in Manavgat district and the effects of the pandemic process (COVID-19 epidemic)
  1. Tez No: 741006
  2. Yazar: ZEKİ EMRE TAVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Antalya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı Manavgat ilçesindeki keçi yetiştiricilerinin mevcut durumları ve sorunları tespit edilmiştir. Ayrıca COVİD-19 salgınının sektöre olan etkileri de incelenmiştir. Manavgat ilçesindeki 50 mahallede bulunan küçükbaş hayvancılık işletmeleri bu araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Çalışma, Tarım Orman Bakanlığı Manavgat ilçesi TÜRKVET sistemine kayıtlı işletmelerde yürütülmüştür. Araştırmanın yapıldığı işletmeler için anket formu düzenlenmiş ve işletme sahipleri ile bireysel olarak görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Çalışmadaki anket uygulaması, Haziran/2021 – Mart/2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Yetiştiricilerin %91,4'ü erkek, %8,6'sı ise kadın oldukları; yetiştirici yaşının, %48,6 ile 36-50 yaş aralığında oldukları; yetiştiricilerin % 74,3'ü ilkokul mezunu; %91,4'ün evli olduğu; yetiştiricilerin %58,6'i 4-6 kişilik birey sayısına sahip oldukları; %78,6'nın geçimlerini hayvancılık ile sağladığı; %55,7'i ailenin geçimi için hayvancılığın tek başına yetersiz olduğunu; %54,3'ü keçi yetiştiriciliğini tercih sebebi olarak bulundukları çevre ve iklim koşullarının elverişli olduğunu tercih etmelerinin cevabını vermiştir. Pandemi (covid-19 salgın) hakkında bilgi düzeyiniz? Sorusuna %68,6'i iyi cevabını verdikleri; % 44,3'ü, covid-19 salgınının hayvancılığı olumsuz yönde etkilediği fikrine katılıyor musunuz? sorusuna katılıyorum cevabını verdikleri; Covid -19 salgını öncesi ve sonrası arasında kazancınız olumsuz etkilendi mi? Sorusuna %57,1 ile kesinlikle katılıyorum cevabı verdikleri; Salgının uzun yıllar sürmesi halinde oluşacak gıda talebinin karşılanmasında hayvan yetiştiriciliğine talep artar fikrine katılıyor musunuz? sorusuna katılımcıların %47,1'i katılıyorum cevabını verdikleri ve Pandeminin daha uzun yıllar sürmesi halinde keçi yetiştiriciliğinin biteceği fikrine katılıyor musunuz? sorusuna ise %34,3'ü katılmıyorum cevabını verdikleri tespit edilmiştir. Kaliteli ve güvenli gıdanın temini açısından; bölgesel ve ulusal keçi yetiştiriciliği yapan tüm sektör paydaşlarının durumunun iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve desteklenmesi oldukça önemlidir. Covid-19 salgını v.b. pandemilerin hayvan ve hayvansal ürün üretimine olası etkileri konusunda eğitilmesi, bölge ve ülkemiz hayvancılığı açısından yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In study, the current situation and problems of goat breeders in Manavgat district, registered in Sheep and Goat Breeders' Association, were determined. In addition, the effects of the COVID-19 epidemic on the sector were also examined. Small cattle farms in 50 neighborhoods in Manavgat district formed the material of this research. The study was carried out in the enterprises registered in the TÜRKVET system in the Manavgat district of the Ministry of Agriculture and Forestry. A questionnaire was prepared for the businesses where the research was conducted, and data were collected by making individual interviews with the business owners. The survey application in the study was carried out between June/2021 and March/2022. According to the research findings; 91.4% of the breeders were male and 8.6% were female; the age of the breeder was between 36-50 years with 48.6%; 74.3% of the breeders are primary school graduates; 91.4% were married; 58.6% of the breeders had 4-6 individuals; 78.6% of them earn their living from animal husbandry; 55.7% of them stated that animal husbandry alone is insufficient for the family's livelihood; 54.3% of them answered that they prefer goat breeding because their environment and climatic conditions are favorable. What is your level of knowledge about the pandemic (covid-19 epidemic)? 68.6% of them gave a good answer to the question; 44.3% do you agree with the idea that the covid-19 epidemic negatively affects livestock? I agree with the question they answered; Has your earnings been negatively affected between before and after the Covid -19 outbreak? The answer to the question I absolutely agree with 57.1%; Do you agree with the idea that the demand for animal breeding will increase in order to meet the food demand that will occur if the epidemic lasts for many years? Do you agree with the idea that 47.1% of the participants answered the question“I agree”and that if the Pandemic lasts for many years, goat breeding will end? It has been determined that 34.3% of them gave the answer“I disagree”to the question. In terms of providing quality and safe food; It is very important to improve, develop and support the situation of all sector stakeholders engaged in regional and national goat breeding. Covid-19 outbreak etc. It has been concluded that educating about the possible effects of pandemics on animal and animal product production will be beneficial in terms of animal husbandry in the region and our country.