Van ili Tuşba ilçesinde halk elinde yetiştirilen Akkaraman ve İvesi ırkı koyunlarına ait sütlerin bazı kimyasal ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of some chemical and physical properties of milk belonging to Akkaraman and Awassi breed sheep raised by public in the Tusba district of Van province
  1. Tez No: 741007
  2. Yazar: GÖKHAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Van ili Tuşba ilçesinde halk elinde yetiştirilen Akkaraman ve İvesi ırkı koyunlara ait sütlerin bazı kimyasal ve fiziksel özelliklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Akkaraman ve İvesi koyunlarına ait sütlerde genel olarak yağ, yağsız kuru madde, protein, laktoz oranları, özgül ağırlık, donma noktası, elektriksel iletkenlik ve pH değerleri sırasıyla: %4.43 ve %6.80; %11.02 ve %10.71; %4.06 ve %4.08; %6.12 ve %6.10; 1.036 ve 1.032 g/cm3; -0.7939 ve -0.7876 oC; 4.99 ve 4.96 mS/cm; 6.38 ve 6.37 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Akkaraman ve İvesi ırkı koyun sütlerinde, sütün kimyasal bileşenlerinden protein ve laktoz oranlarının benzerlik gösterdiği, ancak süt yağı oranının İvesi ırkı koyun sütünde, yağsız kuru madde oranının Akkaraman ırkı koyun sütünde önemli düzeyde daha yüksek olduğu, ayrıca sütün fiziksel özelliklerinden özgül ağırlığın Akkaraman ırkı koyun sütünde önemli düzeyde daha yüksek olduğu, elektriksel iletkenlik ve pH değerinin ise Akkaraman ve İvesi ırkı koyun sütlerinde benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Tez çalışmasında, İvesi koyun sütünün, Akkaraman koyun sütüne kıyasla daha yüksek düzeyde yağ içerdiği tespit edilmesinden dolayı, Van yöresinde İvesi koyun ırkının yetiştirilmesi ve yaygınlaştırılması, süt yağı içeriği bakımından nitelikli süt ve süt ürünleri üretimine katkı sağlayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate some chemical and physical properties of the milk of Akkaraman and Awassi sheep raised by the public in Tusba district of Van province. In the study, in general, fat, non-fat dry matter, protein, lactose ratios, specific gravity, freezing point, electrical conductivity and pH values in milk of Akkaraman and Awassi sheep were: 4.43% and 6.80%; 11.02% and 10.71%; 4.06% and 4.08%; 6.12% and 6.10%; 1.036 and 1.032 g/cm3; -0.7939 and -0.7876 oC; 4.99 and 4.96 mS/cm; It was determined as 6.38 and 6.37. As a result, in Akkaraman and Awassi sheep milks, the protein and lactose ratios, which are chemical components of milk, are similar, but the milk fat ratio is significantly higher in Awassi sheep milk, the non-fat dry matter ratio is significantly higher in Akkaraman sheep milk, and the specific gravity of the milk's physical properties is significantly higher in Akkaraman sheep milk. It has been determined that the electrical conductivity and pH values are similar in Akkaraman and Awassi sheep milks. In the thesis study, since it was determined that Awassi sheep milk contains a higher level of fat compared to Akkaraman sheep milk, it was concluded that breeding and disseminating the Awassi sheep breed in the Van region will contribute to the production of qualified milk and dairy products in terms of milk fat content.