Van ili Tuşba ilçesinde bir ilköğretim okulunda baş biti varlığının araştırılması
Investigation of head lice in a primary school in Tuşba district of Van province
  1. Tez No: 951494
  2. Yazar: KEMAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bitler zorunlu ektoparazit canlılardır. Baş biti etkenin Pediculus humanus capitis'tir., Bitler insanlardan kan emerek, salgıladıkları antikoagülan maddelere bağlı olarak alerji oluşturur.bu yanı sıra dermatit oluşturarak da zarar verirler. Bitler aynı zamanda bazı hastalık etkenlerini insanlara bulaştırabilmektedirler. Bu çalışma; Van İli Tuşba İlçesinde bazı ilkokul ğrencilerinde P. h. capitis sıklığının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 208'i kız ve 206'ü erkek olmak üzere toplam 414 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen öğrencilerin % 14,01'i, kız öğrencilerin % 21,15'i erkek öğrencilerin %6,80'i P. h. capitis ile enfekte olduğu tespit edilmiştir. Bitlenmenin kızlar arasında daha yaygın olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sınıflardaki pozitif durumlarına göre birinci sınıftalarda %11,43, ikinci sınıflarda % 21,05 üçüncü sınıflarda %12,50 dördüncü sınıflarda %11,76 olduğu görülmüştür. Sınıflara göre sıralandığında en yüksek enfektasyon ikinci sınıf öğrencilerinde görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen öğrencilerin %48,56'sının (201 kişi) uzun saçlı, %8,70'inin (36 kişi) orta uzunlukta saçlı ve %42,75'inin (165 kişi) kısa saçlı olduğu belirlenmiştir. Enfestasyonun saç uzunluğu grupları içindeki yaygınlığına bakıldığında en yüksek pozitiflik %21,89 ile uzun saç uzunluğuna sahip öğrencilerde görülmüştür. Toplamda 58 bit enfestasyonlu öğrencinin %72,41'ni oluşturan 42 öğrencinin“beş, altı ve yedi kişilik”bir ailerde yaşadığı görülmüştür. Bu çalışma ile tespit edilen enfestasyon oranı daha önceki yıllarda Van ilinde yapılan çalışmalardan daha paralel çıkmıştır. Bu durum bölgemizde baş bitlenmesinin önemli bir sorun olduğunun devam ettiğini göstermektedir. Bitlenme ağır klinik tablolara yol açmamaktadır. Ancak insanlarda sosyolojik ve psikolojik sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Bu durum bir halk sağlığı sorunudur. Sonuç olarak, hastalıklardan korunmak için bireysel önlemler alınmalı, ailelerin bu konuda eğitilmesine özen gösterilmeli ve özellikle okul çağındaki çocuklar ile ebeveynler hastalıklar ve parazitler hakkında bilgilendirilip, farkındalık oluşturulmalıdır. Ayrıca P. capitis'in öğrenciler arasında yayılmasını azaltmak için okullardaki öğrencilere ve ailelerine düzenli olarak bilgi verilmesi yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lice are obligate ectoparasites. The causative agent of head lice is Pediculus humanus capitis. Lice cause allergies by sucking blood from humans and due to the anticoagulant substances they secrete. They also cause dermatitis. Lice can also transmit some disease agents to humans. This study was conducted to investigate the frequency of P. h. capitis in some primary school students in Tuşba District of Van Province. A total of 414 students, 208 girls and 206 boys, were included in the study. 14.01% of the students included in the study, 21.15% of the female students and 6.80% of the male students had P. h. capitis infection was detected. It was observed that lice infestation was more common among girls. According to the positive status of the students in the classes, it was seen that it was 11.43% in first grades, 21.05% in second grades, 12.50% in third grades and 11.76% in fourth grades. When sorted according to classes, the highest infection was seen in second grade students. It was determined that 48.56% (201 people) of the students included in the study had long hair, 8.70% (36 people) had medium-length hair and 42.75% (165 people) had short hair. When the prevalence of infestation in hair length groups was examined, the highest positivity was seen in students with long hair with 21.89%. It was observed that 42 students, who constituted 72.41% of the 58 lice-infested students in total, lived in families of“five, six and seven people”. The infestation rate determined by this study was more parallel to the studies conducted in Van province in previous years. This situation shows that head lice continues to be a significant problem in our region. Lice infestation does not cause serious clinical symptoms. However, it causes sociological and psychological problems in people. This situation is a public health problem. As a result, individual precautions should be taken to protect against diseases, care should be taken to educate families on this issue, and especially school-age children and parents should be informed about diseases and parasites and awareness should be created. It is also thought that it would be beneficial to regularly inform students and their families in schools in order to reduce the spread of P. capitis among students.