İstihdam politikaları çerçevesinde 'İşbaşı eğitim programları': Kayseri uygulamalarının değerlendirmesi
In the context of the employment policies 'on-the-job training programs': The Assessment of Kayseri applications
  1. Tez No: 741048
  2. Yazar: BAHADIR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM CAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İşsizlik, uzun zamandır birçok ülkenin yaşadığı ortak bir problem olarak büyük, küresel bir sorun haline gelmiştir. İşsizliğin bireysel ve toplumsal yaşamda ortaya çıkardığı olumsuzluklar, bu sorunu önlemek ve etkilerini azaltmak için devletleri birtakım sosyal ve ekonomik politikalar uygulamaya zorlamaktadır. Devletlerin üretim ve ekonomideki etkinliğine göre biçimlenen sosyal politika uygulamaları işsizliğe karşı pasif ve aktif istihdam politikaları olarak sınıflandırılan çeşitli çözümler sunmaktadır. Gelişmekte olan çoğu ülke gibi işsizlik sorununu her yönüyle yaşayan Türkiye de adaylık sürecinde bulunduğu Avrupa Birliğinde üretilen ve dünya genelinde uygulanan istihdam politikalarını yakından takip etmekte ve kendisine uyarlamaktadır. İstihdam politikalarının hayata geçirilmesinde ise çağdaş bir istihdam kurumu haline getirilmeye çalışılan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ön plana çıkarılmaktadır. Özellikle son dönemde ağırlık verilen aktif istihdam politikalarına yönelik uygulamalar içerisinde İŞKUR'un İşbaşı Eğitim Programları (İEP) önem kazanmış ve bu programların istihdama olan etkisinin değerlendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışma, İŞKUR'un Kayseri'de yürüttüğü İEP'ler için istihdam politikalarına yönelik uygulamalar çerçevesinde yerel ölçekte bir değerlendirme sunmayı amaçlamakta ve İEP'lerin istihdam sağlayıcı bir araç olarak istihdam politikalarındaki yerini anlamaya çalışmaktadır. Ayrıca İEP'lerin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar, programın tarafları açısından yaşanan güçlükler belirlenmeye çalışılarak bunların giderilmesine yönelik öneriler verilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
For a long time the unemployment has become a common global problem for almost every countries. The negativity of the unemployment that occurs in individual and public life, force the governments into applying some economic and social policies to decrease and block the effects of this issue. The applications which are formed by the efficiency about economics and productions of the governments, are classified as active and inactive employment policies against unemployment. Turkey, like the other developing countries who lives the same situation about unemployment, follows closely and adjusts the employment policies of European Union (EU) and the global world. Therefore to put these policies into practice, İŞKUR (Turkish Employment Agency) which is developed like a modern employment agency, is placed to forefront. Especially in the last period İŞKUR On-The-Job Training Programs gained importance and the necessity of the evaluation of the efficiency of these programs to employment is needed to arise. This study aims to evaluate these applications which is performed in Kayseri by İŞKUR on a local scale and to understand the place of On-The-Job Training Program as an employment provider in employment policies. Also it is targeted to see the problems and the difficulties of the program and produce the suggestions to solve them.