Korku ikliminin yönetici sessizliği üzerindeki etkisinde Makyavelist kişilik özelliğinin ve politik davranışların rolü
The role of Machiavellian personality and political behaviors on the effect of the climate of fear on managerial silence
- Tez No: 741094
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KANTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada korku iklimi, yönetici sessizliği, politik davranışlar ve Makyavelist kişilik arasındaki ilişki incelenmiştir. Yönetici sessizliği ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, literatürde yeni bir kavram olan yönetici sessizliği ile ilgili teorik ve pratik fayda sağlaması açısından önemlidir. İlgili literatür incelenerek, korku ikliminin yönetici sessizliği üzerindeki etkisinde politik davranışların ve Makyavelist kişiliğin rolü araştırılmıştır. Araştırma modelinde politik davranışlar aracı değişken ve Makyavelist kişilik moderatör değişken olarak yer almaktadır. Araştırma modelini test etmek için Çanakkale ilindeki iki kurumda görev yapan 200 yöneticiden anket yoluyla veri toplanmıştır. Hipotezler oluşturulan yapısal eşitlik modelleri ile test edilmiştir. Elde edilen veriler analiz edildiğinde, korku ikliminin yönetici sessizliği üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Politik davranışların göze girmeye çalışma ve iki yüzlü davranma alt boyutlarının, korku iklimi ve yönetici sessizliği arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Makyavelist kişiliğin korku iklimi ve yönetici sessizliği arasındaki ilişkide moderatör role sahip olduğu da bulgular arasındadır. Çalışmanın ikinci bölümünde araştırma modelinin değişkenleri ve bu değişkenler arasında öngörülen ilişkiler açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, araştırmanın yöntemi, dördüncü bölümde araştırmanın bulguları, beşinci bölümde ise araştırmanın sonucu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between fear climate, managerial silence, political behaviors, and Machiavellian personality. There are limited studies on managerial silence. This study is essential in providing theoretical and practical benefits regarding managerial silence, a new concept in the literature. The role of Machiavellian personality and political behaviors on the effect of the climate of fear on manager silence was investigated by examining the relevant literature. In the research model, political behavior is the mediator variable, and Machiavellian personality is the moderator variable. In order to test the research model, data were collected from 200 managers working in the two institutions included in the research in Çanakkale. The hypotheses were tested with structural equation models. According to the study, it was found that the climate of fear affects managerial silence. It has been determined that the sub-dimensions of political behavior, ingratiation and acting two-faced, have a mediating role in the relationship between the climate of fear and managerial silence. Moreover, it was found that Machiavellian personality has moderating role between climate of fear and managerial silence. The variables of the research model and predicted relationships are explained in the second part of the study. The methodology of the study is explained in the third part. The finding of the study is presented in the fourth part.