Pandemi sürecinde küçük metrekareli konutlarda çalışma ortamlarının oluşturulması
Creating working environments in small square meters housing during the pandemic process
- Tez No: 741125
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Covid-19 pandemisi döneminde küçük metrekareli konutlarda çalışma ortamlarının oluşturulması incelenmektedir. Son dönemlerde çeşitli nedenlerden dolayı tercih edilen küçük metrekareli konutların özellikle salgın gibi olağan dışı durumlarda karantina ve evlere kapanma dönemi ile birlikte veya sonraki dönemlerde nasıl verimli kullanılacağı sorgulanmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında ilk olarak geçmişten günümüze pandemiler ve Covid-19 pandemisi kavramları incelenmiştir. Daha sonrasında pandemi döneminin dünya üzerindeki etkileri ve bu etkilere karşı alınan önlemler üzerinde durulmuştur. Covid-19 pandemisi dönemi üzerinde durulduktan ev kavramı üzerinde durularak evin fiziksel anlamı ve duyusal anlamı anlatılmıştır. Evin çeşitli anlamları üzerinden ev kavramının Covid-19 pandemisi ile birlikte değişen fiziksel ve duyusal anlamları üzerinde durulmuştur. Pandemi döneminde hayatımıza girmiş yeni düzenler aktarılmıştır. Covid-19 döneminde ev kavramının etkisi, eve düşen görevler ve insanlara sağladığı imkanlar ile pandemi döneminde eve yüklenen yeni işlevler ve evin fiziksel değişimi anlatılmıştır. Özellikle pandemi döneminde ön plana çıkan ve desteklenen evden çalışma prensibi üzerinde durulmuş ve çalışma kapsamında kısa bir ofis gelişimi ve evden çalışma kavramının gelişimi aktarılmıştır. İncelenen başlıklar doğrultusunda konut kavramına geçilerek kısa bir konut kavramının gelişimi ve tarihi özet şeklinde aktarılmıştır. Daha sonrasında küçük metrekareli konut kavramına geçiş yapılmış, gelişimi ve ortaya çıkış nedenleri araştırılarak tasarım prensipleri açıklanırken dünya üzerinden birkaç örnek verilerek konu başlığı desteklenmiştir. Son bölümde ise küçük metrekareli konutlarda evden çalışma ortamlarının oluşturulması üzerine durum küçük metrekareli konutlar üzerinden değerlendirilerek aktarılmaya çalışılmıştır. Küçük metrekareli konutlarda evden çalışma alanlarına dair geçmişte tasarlanmış örnekler sunulmuştur. Covid-19 salgını ve bu salgın ile birlikte oluşan yeni düzenler ile insan hayatına yeni girmiş kavramlar, evden çalışma sistemi ile birleştirilerek küçük metrekareli konutlarda çalışma ortamlarının oluşturulması üzerine belirlenen bir alanda anket çalışması yapılmıştır. Küçük metrekareli konut oranlarının yüksek olduğu İstanbul içinde yer alan yaşam alanı seçilmiş ve burada yaşayan sakinlerden rastgele bir grup oluşturularak bu gruba çevrim içi kanallardan 23 soruluk çevrim içi bir anket çalışması yapılmıştır. Daha sonrasında literatür araştırması ve anket sonuçları birleştirilerek yapılan analizler sonucunda küçük metrekareli konutlarda çalışma alanları oluşturulabilecek bir tasarım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, working environments in small square meter residences during the Covid-19 Pandemic period are examined. School education, such as the prices of small houses to be bought at affordable prices for the last price, is examined free of charge and before it is delivered to the home or with reasonable fees For this reason, within the scope of the study, the concepts of pandemics and Covid-19 Pandemics from the past to the present were examined first. Afterwards, the effects of the pandemic period on the world and the measures taken against these effects were emphasized. After the Covid-19 pandemic period was emphasized, the physical meaning and sensory meaning of the house were explained by emphasizing the concept of home. Through the various meanings of home, the changing physical and sensory meanings of the concept of home with the Covid-19 pandemic are emphasized. During the pandemic period, new orders that have entered our lives have been transferred. The effect of the concept of home in the Covid-19 period, the duties falling to the home and the opportunities it provides to people, the new functions loaded into the home during the pandemic period and the physical change of the home are explained. In particular, the principle of working from home, which came to the fore and supported during the pandemic period, was emphasized, and a short office development and the development of the concept of working from home were conveyed within the scope of the study. In line with the titles examined, the concept of housing has been passed and the development and history of the concept of housing has been summarized. Later, the concept of small square meter housing was changed, the development and the reasons for its emergence were investigated and the design principles were explained, and the topic was supported by giving a few examples from the world. In the last part, the situation on the creation of working environments from home in small square meter residences has been tried to be evaluated by evaluating the small square meter residences. Previously designed examples of work-from-home spaces in small-square-meter residences are presented. A survey was conducted in a determined area on the creation of working environments in small square meters of housing by combining the Covid-19 epidemic and the new orders formed with this epidemic and the concepts that have just entered human life with the home working system. The living area in Istanbul, where the rate of small square meters of housing is high, was selected and a random group of residents living here was formed and an online survey of 23 questions was conducted to this group through online channels. Afterwards, as a result of the analyzes made by combining the literature research and the survey results, a design proposal was presented to create working areas in small square meter residences.