Pandemi sürecinde Herpes Simplex virüsünün göz tutulumunu etkileyen faktörlerin araştırılması ve sağlık çalışanlarının rolü
Investigation of the factors affecting the eye involvement of Herpes Simplex virus in the pandemic process and the role of healthcare workers
- Tez No: 786507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını(COVID-19) kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almış, her geçen gün vaka ve ölüm sayılarının artması ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Bu çalışmada, COVID-19 pandemi sürecinde İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göz Polikliniği'ne gelen hastaların Herpes Simpleks göz tutulumunu etkileyen klinik bulgular araştırılmıştır. Üzüntü, stres, yorgunluk, korku, ateşli hastalıklar, hormonsal değişikler vb. gibi sebeplerden dolayı gözümüzde beliren Herpes Simpleks virüsünün COVID-19 ile ilişkisi 301 hasta(180 erkek, 121 kadın) üzerinde incelenmiştir. Herpes Simpleks virüsünün en belirgin özelliklerinden olan gözlerde kızarma, akıntı, ağrı vb. gibi şikâyetler çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışma 3 aylık (Mart-Nisan-Mayıs 2022) süre zarfında gerçekleşmiştir. Herpes Simpleks virüsünün klinik şiddeti; hafif, orta ve ağır olarak ele alınmıştır. P değeri 0,05'ten küçük olan sonuçlar istatistiksel anlamlı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, medyan yaş 46 olarak elde edilmiştir. 35 hastada(%11,6) herpes simpleks virüsüne bağlı akut konjonktiviti olduğu düşünülmüştür. Akut konjonktivitli diğer hastalar ile herpes simpleks konjontiviti düşünülen hastaların klinik bulguları dağılımı benzerlik göstermiştir(P>0,05).
Özet (Çeviri)
In Wuhan, China, new type of coronavirus outbreak in a short time has been affected the whole world and this epidemic, which has increased the number of cases and deaths day by day, has been declared as a pandemic by the World Health Organization. In this study, clinical findings affecting Herpes Simplex ocular involvement has been investigated for patients came to Istanbul Lütfi Kırdar City Hospital in the pandemic process. Herpes Simplex virus appears in our eyes due to reasons such as sadness, stress, fatigue, fear, febrile illnesses, hormonal changes, etc. Therefore, the relationship between Herpes Simplex virus and COVID-19 has been examined on 301 patients (180 males, 121 famales). Properties of herpes simplex virus has been included in this study such as redness, pain and flow of the eyes. This study has been done for a period of 3 months (March-April-May 2022). Herpes simplex virus prevalence has been divided to sections as slight, moderate, intense. P value less than 0.05 has been considered statistically significant. Median age has been obtained as 46. Acute conjunctivitis because of herpes simplex virus has been considered for 35 patients(%11,6). Clinical Findings of patients with acute conjunctivitis and herpes simplex conjunctivitis is similar(P>0,05).