Pandemi sürecinde okul yöneticilerinin teknoloji liderliği
Technology leadership of school administrators in the pandemic
  1. Tez No: 888138
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMUSUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2019 yılının sonlarına doğru Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra hızla dünyaya yayılıp önce“Sars-Cov-2”olarak daha sonra ise“Covid-19”olarak isimlendirilen virüsün sebep olduğu pandemi tüm dünyayı olumsuz etkilemiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) küresel çapta pandemi ilan etmesiyle birlikte devletler hızla tedbirler almaya başladılar. Bu tedbirler kapsamında, mağazalar, iş yerleri, alışveriş merkezleri, eğlence mekânları, spor salonları, bankalar, okullar, üniversiteler gibi önemli kurum ve kuruluşlar kapanmaya giderek uzun süren bir karantina sürecine dâhil oldular. Pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri de şüphesiz eğitim olmuştur. Salgının yayılmasıyla ve kapanmaya gidilmesiyle birlikte tüm dünyada okullar kapatılarak uzaktan eğitime, diğer adıyla çevrimiçi (online) eğitime geçilmiştir. Tarihte daha önce de pandemi yaşanmış olmasına rağmen küreselleşen ve teknoloji sayesinde küçük bir köy haline gelen günümüz modern dünyasında salgınla karşılaşmak ve tedbir olarak okulları kapatıp uzaktan eğitime geçmek Türkiye'nin ve diğer dünya devletlerinin hazır veya alışkın olduğu bir durum değildi. Böyle bir durumda teknolojinin ve onu doğru şekilde kullanmanın, teknoloji okuryazarlığının; teknolojinin eğitime doğru, hızlı, etkili şekilde entegre etmenin önemi ortaya çıkmış oldu. Salgın süreciyle başlayan uzaktan eğitim serüveninde öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize önemli görevler düştü. Bu süreçte daha önce karşılaşmadığımız birçok sorunla karşılaşıldı, yeni kavramlar, teknolojiler, hayatımıza girmiş oldu. Bu araştırmanın amacı; pandemi sürecinde okul yöneticilerinin teknolojik liderlik kapsamında yaşadıkları sorunları, bu sorunlara karşı geliştirdikleri çözümleri, v uzaktan eğitim sürecinde teknolojik liderlik kapsamında sergiledikleri tutum ve davranışları saptamak; pandemi sürecinde okul yöneticiliği hakkındaki düşüncelerini ortaya koymaktır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi olan olgu bilim çalışması yapılmış olup veri toplama aracı olarak önceden hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, uygun örneklem yöntemi ile seçilen Şanlıurfa ilinin üç merkez ilçesi olan Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü ilçelerindeki okullarda görev yapan okul yöneticilerinden oluşmaktadır. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki farklı okul türlerinde görev yapan yirmi okul yöneticisi ile önceden hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşülmüştür. Görüşmelerde araştırmanın sınırlarının dışına çıkmamak ve katılımcıları yönlendirmek amacıyla sondalar kullanılıştır. Araştırmadan elde edilen veriler“tema analizi”yöntemiyle analiz edilmiştir. Tema analizi sonucunda belirli temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Tema analizi sonuçlarından yola çıkarak pandemi sürecinde okul yöneticilerinin teknoloji liderliği kapsamında yaşadığı zorluklar; ilgisiz veliler, teknolojik altyapı yetersizliği, fırsat eşitsizliği, teknolojiye direnç gösteren öğretmenler, öğrencilerin motivasyon düşüklüğü olduğu ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda bazı öneriler sunulmuştur. Bu öneriler arasında teknolojik altyapı yetersizliğinin giderilmesi, velilerin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi, öğretmenlerin eğitimde teknoloji kullanımı konusunda eğitilmesi ve becerilerinin geliştirilmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması gibi öneriler öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In late 2019, the pandemic caused by the virus, which emerged in Wuhan, China and then spread rapidly around the world and was first named“Sars-Cov-2”and then“Covid-19”, negatively affected the whole world. With the World Health Organization (WHO) declaring a global pandemic, states started to take measures rapidly. Within the scope of these measures, important institutions and organizations such as stores, workplaces, shopping malls, entertainment venues, sports halls, banks, schools, universities, etc. were closed and included in a long quarantine process. Education was undoubtedly one of the areas most affected by the pandemic. With the spread of the pandemic and lockdowns, schools were closed all over the world and online education was started. Although there have been pandemics in history before, in today's modern world, which has become a small village thanks to globalization and technology, facing the pandemic and closing schools and switching to distance education as a precaution was not a situation that Turkey and other world states were ready or used to. In such a situation, the importance of technology and using it in the right way, technology literacy and the importance of integrating technology into education in the right, fast and effective way has emerged. Our teachers and school administrators had important tasks in the distance education adventure that started with the pandemic process. In this process, many problems that we have not encountered before have been encountered, new concepts and technologies have entered our lives. The aim of this research is to determine the problems experienced by school administrators within the scope of technological leadership during the pandemic period, the solutions they developed against these problems, and the attitudes and vii behaviors they exhibited within the scope of technological leadership during the distance education process. And also it aims to reveal their thoughts about school administration during the pandemic period. Phenomelogy, which is a qualitative research method, was used as the research method and semi-structured interview forms prepared in advance were used as data collection tools. The study group of the research consists of school administrators working in schools in Haliliye, Eyyübiye and Karaköprü districts, which are the three central districts of Şanlıurfa province, selected by the convenient sampling method. Twenty school administrators working in different school types at primary, secondary and high school levels were interviewed with a semi-structured interview form prepared in advance. Probes were used in the interviews in order not to go beyond the limits of the research and to guide the participants. The data obtained from the research were analyzed with the“theme analysis”method. As a result of theme analysis, certain themes and codes were created. Based on the results of the theme analysis, it was revealed that the difficulties experienced by school administrators within the scope of technology leadership during the pandemic process; indifferent parents, insufficient technological infrastructure, inequality of opportunity, teachers who resist technology, and low motivation of students. As a result of the research, some suggestions were presented. These suggestions are; eliminating the lack of technological infrastructure, raising awareness and training parents, training teachers on the use of technology in education and improving their skills, ensuring equal opportunities.