2021 yılında Ankara Şehir Hastanesi evde sağlık hizmetleri biriminden hizmet alan hastaların özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the characteristics of the patients who received service from Ankara City Hospital home HEALTH care unit in 2021
- Tez No: 741137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tüm dünyada ve Türkiye'de nüfus giderek yaşlanmaktadır. Yaşlanma bireyler üzerinde psikososyal sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Yaşlılara yapılacak hizmetlerin önemi de bu yüzden artmaktadır. Evde sağlık hizmetleri yaşlılara sunulan hizmetler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bakım verenler açısından bakıldığında ise yine evde sağlık hizmetlerinin maddi ve manevi açıdan katkısı büyüktür. Bu çalışmanın amacı bir şehir hastanesindeki evde sağlık birimine başvuran hastaların ve ziyaretlerin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışma analitik tipte kesitsel bir çalışmadır. 2021 yılında Ankara Şehir Hastanesi Evde Sağlık Birimi'nden hizmet almış tüm hastaların kayıtları incelenmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 4989 hasta değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri, SPSS 23 programında yapıldı. Tanımlayıcı değişkenlerde ortalama, ortanca, minimum-maksimum değerler, çeyrekler arası dağılım gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The population is getting older all over the world and in Turkey. Aging also brings psychosocial problems to individuals. This is why the importance of services to the elderly is increasing. Home health care services are essential among the services offered to the elderly. From caregivers' point of view, home health care services have a tremendous financial and moral contribution. This study evaluates the patients who applied to the home health care unit in a city hospital and their visits. Materials and Methods: The study is an analytical cross-sectional study. The records of all patients who received service from the Ankara City Hospital Home Health Care Unit in 2021 were examined. A total of 4989 patients who met the inclusion criteria were evaluated. Statistical analyzes of the data obtained in the study were made in the SPSS 23 program. The mean, median, minimum-maximum values, and interquartile range were shown as descriptive variables.