Return and volatility spillovers between gold and stock markets: A VAR-ADCC-GARCH approach
Altın ve hisse senedi piyasaları arasındaki getiri ve volatilite yayılımı:VAR-ADCC-GARCH modeli uygulaması
- Tez No: 741222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKLİM GEDİK BALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, altın ve hisse senedi piyasaları arasındaki getiri ve oynaklık yayılmaları ile asimetrik dinamik koşullu korelasyonları araştırmayı amaçlamaktadır. Örneklemdeki hisse senedi piyasaları üç gelişmiş ülke (ABD, Birleşik Krallık ve Almanya) ve üç gelişmekte olan ülke (Rusya, Türkiye ve Brezilya) şeklinde seçilmiştir. 1 Ocak 2005 ile 1 Şubat 2022 arasındaki günlük kapanış fiyatları kullanılarak iki değişkenli VAR-ADCC-GARCH modeli uygulanmıştır. Getiri yayılımı araştırma modelinde bulunan VAR modeli ile tahmin edilirken, ADCC-GARCH modeli ile oynaklık yayılımları ve asimetrik dinamik koşullu korelasyonları tahmin edilmiştir. Çalışmanın bulguları, altın ve S&P 500 arasında çift yönlü ve pozitif bir getiri yayılımı olduğunu doğrulamaktadır. Volatilite yayılım sonuçları ise altından (tek gecikmeli) DAX, BVSP ve FTSE' ye doğru pozitif yayılımların varlığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, FTSE'den (bir gecikmeli) ve DAX'tan (iki gecikmeli) GOLD' a doğru oynaklık yayılımları vardır. Bulgular, belirlenmiş tüm piyasa çiftlerinde dinamik koşullu korelasyon ilişkisinin zayıf, aşırı kalıcı ve asimetrik olduğunu göstermektedir. Çalışma sonuçları, portföy çeşitlendirmesi ve riskten korunma açısından uluslararası yatırımcılar ve portföy yöneticileri için faydalı bilgiler ortaya koymaktadır. Ayrıca, politika yapıcılara, borsaları olası krizlerden korumak için düzenlemeler ve likidite bazlı stratejiler geliştirmeleri için faydalı bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate return and volatility spillovers and asymmetric dynamic conditional correlations between gold and equity markets. Three advanced countries (the United States, the United Kingdom, and Germany) and three emerging countries (Russia, Turkey, and Brazil) were selected for the equity markets. A bivariate VAR-ADCC-GARCH model is applied to daily closing prices from January 1, 2015 to February 1, 2022. The research model includes VAR to estimate return spillover, whereas ADCC-GARCH estimates volatility spillovers and asymmetric dynamic conditional correlations. The findings of the study confirm the bidirectional and positive return spillovers between GOLD and S&P 500. The volatility spillover results reveal the existence of positive spillovers from GOLD (one-lag) to DAX, BVSP and FTSE. Furthermore, there are positive volatility spillovers to GOLD from FTSE (one-lag) and DAX (two-lag). The bidirectional volatility transmissions have been discovered between the FTSE and GOLD, as well as the DAX and GOLD. The results demonstrate that dynamic conditional correlation in all assigned market pairs as weak, extremely persistent, and asymmetrical. The study results reveal beneficial information for international investors and portfolio managers in terms of portfolio diversification and hedging. Furthermore, it provides useful information for policy makers to develop regulations and liquidity-based strategies to protect stock markets from possible crises.