Küresel faktörlerin hisse senedi piyasalarında volatilite yayılma etkisinin ölçülmesi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine bir uygulama
Measuring the volatility spillover effect of global factors in stock markets: An application on developed and developing countries
- Tez No: 827537
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Volatilite finansal istikrar için tehlike oluşturabilmekte ve sınırların ötesine geçerek başka piyasa koşullarını da farklı yönde etkileyebilmektedir. Dolayısıyla yapılan bu çalışmada temel amaç seçili küresel faktörler ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülke grupları arasında volatilite etkileşiminin test edilmesi ve elde edilen sonuçların ilgili literatür için kaynak eksikliğinin giderilmesinde akademik çevreler ve karar alıcılar için bulgular sunmasıdır. Çalışmanın diğer yapılan çalışmalardan farkı ise daha önceki birçok çalışmada ilgili konu üzerinde ağırlıklı olarak deterministik model yapıları ile getiri odaklı ilişkilerin elde edilmesine karşın bu çalışmada dinamik korelasyon koşullu stokastik volatilite modeli ile getiri ilişkilerinin dinamik yapılı olarak ele alınmasıdır. Bu çalışmanın bir diğer üstün yanı literatürde küresel faktörlerin buna benzer geniş bir yelpazede topluca ele alınarak karşılıklı değerlendirildiğine ilişkin bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bütün ülkeler için kendi volatilite kalıcılıklarının hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler açısından oldukça yoğun kümelemeler içerdiği, küresel faktörler açısından altın, dolar endeksi ve petrol için genel olarak volatilitelerinin öngörülebilir olduğu, Bitcoin ve VIX endeksi için ise volatilitelerinin öngörülebilirliğinin düşük olduğu elde edilen bulgular arasındadır. Zamana bağlı değişen dinamik yapılı korelasyon ilişkilerinde bütün ülkelerin ilgili endeksleri ile küresel faktörlerin getirileri arasında dinamik korelasyon etki olduğu, bu ilişkinin pozitif yönlü güçlü ve çok güçlü düzeylerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Volatility can pose a danger to financial stability and can go beyond borders and affect other market conditions in different ways.Therefore, the main purpose of this study is to test the volatility interaction between selected global factors and developed and developing country groups and to present findings for academic circles and decision makers in eliminating the lack of resources for the relevant literature. The difference of the study from other studies is that, although in many previous studies, return-oriented relationships were obtained with deterministic model structures on the relevant subject, in this study, the return relations are discussed in a dynamic manner with the dynamic correlation conditional stochastic volatility model. Another superior aspect of this study is that there is no study in the literature that examines global factors collectively and mutually evaluates them in such a wide range. The findings obtained that for all countries, volatility persistence includes quite close clusters in terms of both developed and developing countries, that their volatility is generally predictable for gold, dollar index and oil in terms of global factors, and that the predictability of their volatility is low for Bitcoin and VIX index. It has been observed that there is a dynamic correlation relationship between the relevant indices of all countries and the returns of global factors in dynamic correlation relationships that change over time, and that this relationship is positive and at very strong levels.