Çocuklarda görsel perspektif alma becerilerinin incelenmesi (48-72 aylık)
The examination of visual perspective taking skills in children (48-72 months)
- Tez No: 741274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, 48-72 ay grubunda olan, okul öncesi eğitime devam eden çocukların görsel perspektif alabilme beceri düzeylerinin belirlenebilmesidir. Belirlenen yaş grubundaki çocukların görsel perspektif alma becerilerini çeşitli değişkenler açısından araştırılmıştır. Yapılan araştırma tarama modeliyle tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak ili Kilimli ilçesinde 2019- 2020 eğitim-öğretim yılında, resmi anaokulları ve anasınıflarına devam eden toplam 238 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Perspektif Alma Testi”ile elde edilmiştir. Öncelikle elde edilen veriler kullanılarak testin geçerlik ve güvenirliği sınanmış, daha sonra değişkenlerin etkisinin belirlenebilmesi için nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda Perspektif Alma Testi'nin kapsam geçerliği .99 bulunmuştur. Madde analizleri sonucunda, madde güçlük indekslerinin .21 ile .87 arasında, ayırt edicilik indekslerinin ise .43 ile .95 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Güvenirlik için yapılan analizler sonucunda, Sperman Brown güvenirlik katsayısı .76; KR20 değeri ise .89 olarak belirlenmiştir. Daha sonra, araştırmada ulaşılan bulgular ışığında, çocukların yaşları ve cinsiyetlerinin perspektif alma becerilerini etkileyen değişkenler olmadığı, aksine anne baba öğrenim durumunun, çocukların okul öncesi eğitime devam etme sürelerinin ve devam ettikleri okul türünün bu becerileri etkileyen değişkenler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen araştırma sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Perspektif Alma, Erken Matematik, 48-72 Aylık Çocuklar, Okul Öncesi Eğitim.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the visual perspective-taking skill levels of children in the 48-72 month group who continue their pre-school education. The visual perspective-taking skills of children in the determined age group were investigated in terms of various variables. The research was designed with the scanning model. The study group of the research consists of a total of 238 children attending public kindergartens and kindergartens in the 2019-2020 academic year in the Kilimli district of Zonguldak province. The data of the research were obtained with the“Visual Perspective-Taking Skill Test”developed by the researcher. First of all, the validity and reliability of the test were tested using the data obtained, and then non-parametric tests were used to determine the effect of the variables. As a result of the analysis, the content validity of the“Visual Perspective-Taking Skills Test”was found to be .99. As a result of the item analysis, it was found that the item difficulty indexes ranged between .21 and .87, and the discrimination indexes ranged between .43 and .95. As a result of the analyzes for reliability, the Sperman Brown reliability coefficient was .76; The KR20 (Alpha) value was determined as .89. Then, in the light of the findings of the study, it was concluded that the age and gender of the children were not the variables affecting the perspective-taking skills, on the contrary, the educational status of the parents, the duration of the children's pre-school education and the type of school they attended were the variables that affected these skills. The results of the research were discussed in the light of the relevant literature and various suggestions were made. KEYWORDS: Perspective Taking, Early Mathematics, 48-72 Months Old Children, Preschool Education.