Finding robustly fair solutions in resource allocation
Kaynak paylaşımında gürbüz adil sonuçlar bulmak
- Tez No: 741285
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kararların birden fazla yararlanıcıyı etkilediği ve karar vericinin etkinin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamayı amaçladığı kaynak paylaşımı problemleri ele alınmaktadır. Özellikle, sistemde belirsizliğin olduğu rassal ortamlar dikkate alınmakta ve en kötü senaryoda bile adil bir fayda paylaşımını garanti ederken sistem verimliliğini (beklenen toplam faydayı) en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen gürbüz bir programlama yaklaşımı önerilmektedir. Gürbüz çözümün yüksek verimlilik kaybına yol açabileceği ve aşırı ihtiyatlı olabileceği gerçeğinden yola çıkarak, ihtiyatlılık düzeyini kontrol etmeye izin veren parametrik bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yaklaşım sayesinde, karar vericiye, toplam beklenen fayda ile adilliği dahil ederkenki ihtiyatlılık derecesi arasındaki ödünleşmeyi ortaya koyan alternatif çözümler sunulmaktadır. Adilliğin en düşük olduğu paylaşımların özelliklerinden yararlanarak, izlenebilir formülasyonlar elde edilmektedir. Yaklaşımın kullanılabilirliği proje seçimi ve toplanma alanı tahsisi problemlerinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider resource allocation problems where the decisions affect multiple beneficiaries and the decision maker aims to ensure that the effect is distributed to the beneficiaries in an equitable manner. We specifically consider stochastic environments where there is u ncertainty in the system and propose a robust programming approach that aims at maximizing system efficiency (measured by the total expected benefit) while guaranteeing an equitable benefit allocation even under the worst scenario. Acknowledging the fact that the robust solution may lead to high efficiency loss and may be over-conservative, we adopt a parametric approach that allows controlling the level of conservatism and present the decision maker alternative solutions that reveal the trade-off between the total expected benefit and the degree of conservatism when incorporating fairness. We obtain tractable formulations, leveraging the results we provide on the properties of highly unfair allocations. We demonstrate the usability of our approach on project selection and shelter allocation applications.