İstanbul'daki Rum Ortodoks kiliselerinde Zoodokhos Pigi ikonaları
Zoodochos Pege icons in the Greek Orthodox churches of Istanbul
- Tez No: 741291
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN KÖROĞLU, PROF. DR. EVANGELIA ŞARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden ve bir katalogdan oluşmaktadır. Çalışma kapsamında İkona Teolojisi, Meryem Teolojisi ve Zoodokhos Pigi – Hayat Veren Pınar Meryem ikonografisi ele alınmıştır. İstanbul, Balıklı semtinde ortaya çıkan Zoodokhos Pigi kültü Konstantinopolis'te V. yüzyıl itibari ile gelişen Meryem kültünün devamıdır. Bu bağlamda Zoodokhos Pigi kavramının Meryem kültüyle olan ilişkisi ve ikonalara yansıması incelenmiş olup, günümüzde ibadetlerini sürdüren İstanbul'daki Rum Ortodoks kiliselerindeki mevcut ikonalar belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of three main parts and a catalogue. Within the scope of the study, Icona Theology, Virgin Mary Theology and Zoodochos Pege – Life-giving Spring Mary iconography were discussed. The cult of Zoodochos Pege, which emerged in the Balıklı district of Istanbul, is a continuation of the cult of Mary, which developed in Constantinople as of the 5th century. In this context, the relationship of the Zoodochos Pege icon with the cult of Mary and its reflection on the icon have been examined, and the existing icons in the Greek Orthodox Churches in Istanbul, which continue their worship today, have been documented.