Silivrikapı Panayia Kilisesi (Balıklı Meryem Ana Rum Ortodoks Manastırı Kilisesi) koruma projesi
The conservation project of Silivrikapi Panagia Church (Balikli Virgin Mary Greek Orthodox Monastery's Church)
- Tez No: 953206
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Tez kapsamında, İstanbul ili, Zeytinburnu ilçesi, Merkezefendi mahallesi, 509 pafta, 2977 ada, 1 parsel üzerinde yer alan Balıklı Meryem Ana Rum Ortodoks Manastırı içerisinde bulunan Silivrikapı Panayia Kilisesi incelenmiş ve belgelenmiştir. Bir manastır kilisesi olan yapı, ayazma, kadınlar manastırı, toplantı salonu ve yönetim birimlerini içeren bir kompleksin avlusunda yer almaktadır. 19. yüzyılda İstanbul'da inşa edilen Rum Ortodoks kiliseleri arasında varlığı 457 yılına dayanan, inşa edildiği ilk kiliseden sonra birçok kez yıkılıp aynı yerde farklı boyut ve mimari özelliklerde yeniden inşa edilen Silivrikapı Panayia Kilisesi'nin bugünkü yapısı 1834 yılına tarihlenmektedir. Çalışmanın içeriğinde, kilisenin tarihsel gelişim süreci, mevcut durumunun detaylı olarak belgelenmesi, mimari özelliklerinin tanımlanması, malzeme ve bozulmalarının saptanması, özgün durumunun tespiti için yapılan araştırmalar ve tüm bunların sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yapının korunarak gelecek nesillere aktarılmasına yönelik müdahale önerileri bulunmaktadır. Tez çalışması, Giriş; Silivrikapı Panayia Kilise'nin Bulunduğu Çevre; Silivrikapı Panayia Kilisesi; Restitüsyon; Restorasyon ve Sonuç olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı, tezin hazırlanma sürecinde kullanılan çalışma yöntemleri, alan çalışmalarında elde edilen verilerin işlenmesinde kullanılan araç ve teknikler açıklanmıştır. Silivrikapı Panayia Kilisesi'nin Bulunduğu Çevre bölümünde, kilisenin idari olarak Zeytinburnu ilçe sınırlarında bulunmasına rağmen, manastır ile tarih boyunca yakın ilişki içerisinde olduğu ve manastır içerisindeki kiliseye adını verdiği için kara surları üzerinde bir kapı olan Silivrikapı ve yakın çevresinin, tarihsel gelişim süreci, sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı ile burada bulunan diğer dinî anıtsal yapılar incelenmiştir. Silivrikapı Panayia Kilisesi bölümünde, bir manastır kilisesi olan yapıyı daha iyi anlayabilmek amacıyla ilk olarak manastır hareketinin doğuşu ve İstanbul'daki diğer Rum Ortodoks manastır kiliselerinin mimari özellikleri ile bu kiliseler içinde yapının yeri ve önemi açıklanmıştır. Kilisenin tarihsel gelişiminden bahsedilmiş, mevcut durumun belgelenmesi çalışmaları kapsamında hazırlanan çizimler doğrultusunda mimari özellikleri, malzeme ve yapım teknikleri ile zaman içerisinde meydana gelen bozulmalar fotoğraflarla desteklenerek aktarılmıştır. Restitüsyon bölümünde, restitüsyona yönelik sorunlar tespit edilmiş, benzer yapılar ile karşılaştırılmış, yazılı ve görsel kaynaklar ile yapıdan gelen izler irdelenerek restitüsyon önerileri hazırlanmıştır. Bulgular neticesinde yapının geçirdiği müdahale ve onarımları içeren iki dönem tespit edilmiştir. Birinci dönem; inşa edildiği tarih olan 1834 yılından 20. yüzyıl başına kadar, ikinci dönem ise 20. yüzyıl başından günümüze kadar olan dönemdir. Kilisenin birinci dönemine ait restitüsyon önerisi hazırlanmıştır. Restorasyon bölümünde, bu aşamaya kadar elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen hasarlara uygun olacak şekilde yapının özgün karakteri ve plan kurgusunun korunarak geleceğe taşınması için koruma önerisi geliştirilmiştir. Aynı zamanda da, din ve kültür turizmi açısından önemli bir çekiciliği olan kilisede, ziyaretçilerden kaynaklanabilecek hasarların giderilmesine yönelik mimari çözümler aranmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmadan elde edilen veriler bir bütün olarak sunularak, bütüncül bir koruma yaklaşımıyla günümüze dek gelmiş yapının korunmasına ve kullanımına ilişkin önerilerin uygulanmasının ve Rum cemaatinin ibadet anlayışını yansıtan ve kültürel çeşitliliğe katkı sağlayan kilisenin korunup gelecek nesillere aktarılmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, Silivrikapı Panagia Church, which is located in the Balıklı Virgin Mary Greek Orthodox Monastery has been examined and documented. Silivrikapı Panagia Church is known by different names in the literature and among the people. It is called“Panagia Topkapı”in the Smith List,“Balıklı, Zoodochos Pege Greek Orthodox Monastery's Church”in the list prepared by the Greek Orthodox Patriarchate and it is known as Balıklı Church among the people. The marble inscription above the door to the courtyard of the church reads“Balıklı Meryem Ana Greek Orthodox Monastery”. Since the name Silivrikapı Panagia Church is mentioned in academic publications such as thesis and articles, it was preferred to use this name in order to ensure continuity in the literature. Silivrikapı Panagia Church, part of the Balıklı Virgin Mary Greek Orthodox Monastery, is located on 509 plot, 2977 block, 1 parcel in Merkezefendi Neighbourhood in the district of Zeytinburnu in Istanbul Province. The monastery complex also includes a holy spring, a women's monastery, a meeting hall and administrative units. Balıklı holy spring is located in the same courtyard with the church. As the holy spring has been documented and analyzed in 1997 in Yıldız Technical University, Institute of Science, in the master's thesis by Aynur Öretmen titled“Istanbul's Holy Springs and Balıklı Holy Spring”, the present study included only the church. The church is one of the greek Orthodox Churches built in İstanbul in the 19th century. After the first church was constructed in 457, it has been destroyed many times and rebuilt in the same place with different dimensions and architectural features. The present church dates back to 1834. The content of the study includes the historical development process of the church, the detailed documentation of its current situation, the identification of its architectural features, the determination of its materials and deterioration, the research carried out to determine its original condition, and the intervention decisions recommended for the conservation of the building and its transfer to future generations in line with the data obtained as a result of all these. This thesis consists of six main chapters which are Introduction; The Historical Development of Silivrikapı and Surrounding Areas; Silivrikapı Panagia Church; Restitution; Restoration and Conclusion. In the Introduction Chapter, the reasons for the selection of the topic are explained, the method used in the study and the scope of the work is presented. In the first phase of the documentation work carried out in December 2019, the entire church was scanned and measured with the Leica Scanstation C10 model 3D Laser Scanner device. During the measurement, a survey was made by establishing stations at 83 different points in and around the church, and 1,266,164,534 measurement point data were obtained from these measurements. Every scan point was coupled to each other using Leica Cyclone software. After the merge and control, the data was cleaned and directed to a coordinate system to form a base for the drawing, and 2 mm/pixel orthographic images were produced. The church has about twenty different architectural details such as doors, windows, cupboards, niches and marble icon panels. These were measured in detail using traditional methods such as tape measure, laser meter and profile gauge. For details, plan, section and elevation sketches have been prepared on site. In the Surrounding Areas of the Silivrikapı Panayia Church Chapter, the geographical context of the building is presented. While the surrounding area of Silivrikapı, which is a gate on the land walls, was an intensive residential area inside the city walls before the conquest, it was used as a farm, garden, orchard and recreation area with its natural beauties outside the city walls. There are many religious buildings belonging to Muslims, Greeks and Armenians in the neighborhood, as the place is distant from the crowd and noise of the city, is in suitable conditions for those who devote themselves to spirituality. Since the walls and gates lost their function after the conquest, this area, which is a transition zone between the urban and the rural, has changed over time, roads and new structures have been built in line with the emerging needs and the city has overflowed the city walls. The monastery and Silivrikapı have always been in close contact throughout history. While the church in the monastery got its name from this gate, the gate was named 'Porta Pege' after the holy spring inside the monastery. In the Silivrikapı Panagia Church Chapter, in order to better understand a monastery church, monasteries were first researched. Of the 96 Greek Orthodox churches in Istanbul still active today, ten are monastic churches. While nine of these churches are located in the Prince's Islands, the Silivrikapı Panagia Church is exceptional as the only example to be built in the city, but outside the city walls. As a result of the analogical studies, no similarity was found between the monastery churches in terms of architectural features. Silivrikapı Panagia Church has the architectural character of the Greek Orthodox community churches built in the same period in the city, rather than the monastic churches. Also, the historical development of the church has been mentioned, and its architectural features, materials, construction techniques and the deteriorations are explained by supporting photographs, in line with the drawings prepared within the scope of the documentation of the current situation. In the Restitution Chapter, problems regarding the restitution of the church have been identified. They have beencompared with similar structures and restitution proposals have been prepared by examining written and visual sources and traces from the building. The church has been rebuilt four times during its historical development. There is no relationship between the first three states of the church and the state of the present church, except that it was built on the foundations of the first church in the same plan. Within the scope of the thesis, restitution studies were carried out and two periods, including the interventions and repairs of the building, were identified based on the historical layers determined on the building in the survey study. The research for the chronological analysis of the building; revealed only one engraving depicting the original state. The traces found on the building and the limited data obtained from the literature research were also used to determine different periods of the building. As a result of the findings it isseen that; the first period corresponds to; the interval from 1834 to the beginning of the 20th century, and the second period is the period from the beginning of the 20th century to the present day. In the thesis the restitution project has been prepared for the first period. In the Restoration Chapter, a conservation proposal has been developed in order to preserve the original character and plan scheme of the church and carry it into the future. Although it does not have a regular congregation, the church is important for the Greek community and attracts, both local and foreign visitors. Not only the church and the holy spring but olsa the northern courtyard where marble tombstones removed from nearby Greek cemetery have been laid on the groud 1933 is frequently visited. To prevent damage to this interesting paving and to protect the marble tombstones, a use proposal has also been prepared. In the Conclusion Chapter, by presenting the data obtained from the studies as a whole, the importance of applying the suggestions regarding the conservation and use of the building that has survived to the present day with a holistic conservation approach, and the responsibility of preserving this cultural heritage, is emphasized.