Geleneksel Konya çarşısının karakteristik özellikleri
- Tez No: 7413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Geleneksel Türk şehrinin oluşumunda önemli bir unsur olan, Gele neksel Türk Ticaret yapılarının, tanımları yapılarak, Geleneksel Konya Çarşısının, Türk Ticaret yapıları bakımından yeri ve' önemi tesbit edilen bu çalışmada, Geleneksel Konya Çarşısının, korunarak sıhhileştirilmesi hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra, mevcut ticari potansiyelinin artırıla bilmesi yolları da şehir ölçeğinden dükkan ölçeğine inilerek araştı rılmıştır; Birinci bölümde, konunun ele alınış sebebi, çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Türk Ticaret Hayatı ve Kurumları anlatılmış, me kânla ilişkisi kurulmuştur. üçüncü bölümde, Türk Ticaret Yapıları tesbit edilen şemaya göre sınıflandırılarak tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde, Geleneksel Konya Çarşısının tarihçesine ve zaman içindeki gelişimine yer verilmiştir. Beşinci bölümde, Geleneksel Konya Çarşısı Sosyo-ekonomik ve fizik sel yapı bakımından incelenmiş ve analizi yapılmıştır. Altıncı bölümde, analiz sonucu ortaya çıkan verilerin ışığı altın da, Geleneksel Konya Çarşısı için yeni bir planlama teklifi üretilmiş tir. Yedinci bölümde ise çalışmadan elde edilen genel sonuçlara yer ve rilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the beginning of this study Turkish Trade Buildings which had an important position in organization of the Traditional Turkish City, have been defined. The Traditional Konya Bazaar's position and importance in Turkish Trade Buildings have been determined and its rehabilitation has been purposed by protecting. And then, the ways of increasing the existent commercial potential of the Bazaar also has been searched by decreasing from city scale to unit (shop) scale. This thesis has seven chapters. In the first chapter, it has been explained that the reason of the selection of this subject, purpose and content of the study. In the second chapter, Turkish Trade Life and its foundations have been expounded and established relations with space. In the third chapter, Turkish Trade Buildings have been defined by classifying according to the determined scheme. In the fourth chapter, it has been treated of Traditional Konya Bazaar's short history and development in times. In the fifth chapter the Bazaar has been studied and analysed in socio-economic and physical structure. In the sixth chapter, a new planning proposal has been produced for the Bazaar under the light of principles which were put forward as a result of analysis. And in the seventh chapter, the study has been completed by giving the general results of the thesis.