15. ve 18. yüzyıllar arası kemanın gelişimi ve yapımcıları
The devolopment of violin and the violin makers between 15. and 18. centuries
  1. Tez No: 844906
  2. Yazar: GÖKSEL COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma içerisinde keman çalgısının tarihsel ve biçimsel gelişimi, 15. ve 18. yüzyıl çerçevesinde keman yapımcılık ekolleri ve viyol yapımcıları esas alınarak incelenmiştir. Fiddle, rebek, viola da braccio ve viola da gamba gibi viyol ailesi ve Ortaçağda kullanılan eski enstrümanlar, tutuş pozisyonları, akort düzenleri ve biçimsel gelişimleri temelinde araştırılmış, günümüz keman formunun oluşumundaki katkıları analiz edilmiştir. Buna paralel, 16. yüzyıl öncesi yaşamış lut ve viyol yapımcıları, günümüze dek ulaşabilen enstrümanları ve karakteristik özellikleri ile konuya dahil edilmiştir. Gasparo da Salò'nun tını üretimini merkez alan simetriden uzak işçilik anlayışı ve G.P. Maggini'nin yaşadığı dönemin çok ötesinde geniş kalıpları keman yapımcılığının çekirdeklerini oluşturur. Metnin 16. yüzyıl başlığı altındaki üçüncü bölümünde Brescia ekolü yapımcıları ve Andrea Amati'den önce yaşamış olduğu tahmin edilen lut ve viyol yapımcıları temel alınmıştır. Cremona ekolü kurucusu Andrea Amati ve Amati Kardeşler de enstrümanlarının biçimsel karakteristikleri ile 16. yüzyıl başlığı altında yer alır. 17. yüzyıla gelindiğinde keman yapımcılığı Cremona ve Brescia ekolleri liderliğinde olgunlaşmaya başlamış, Avrupa coğrafyasının diğer bölgeleri de bu gelenekten payına düşeni almıştır. Fransız ekolü ve Avusturya sınırındaki Tirol ve Füssen bölgelerinde yaşamış olan keman yapımcıları çalışmanın dördüncü bölümünün konusudur. 18. yüzyıl İtalya coğrafyası başta Guarneri ailesi yapımcıları ve A. Stradivari olmak üzere Venedik, Napoli ve Milano gibi farklı şehirlerde yaşamış keman yapımcılarını da içerisinde barındırmaktadır. Tezin beşinci bölümü İtalya coğrafyasının Brescia ve Cremona şehirleri dışında yaşamış keman yapımcılarını ve temsil ettikleri yapımcılık ekollerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the historical and structural development of the violin between 15th and 18th centuries were investigated based on violin making schools and viol makers. The Mediaval strings instruments such as fiddle, rebec, viola da braccio and viola da gamba are examined on the basis of their holding positions, tunings and stylistic developments together with the contributions to the origin of violin form. In addition, the luthiers and viol makers who had lived in 16th century were included to this study with their instruments survived to our time. Gasparo da Salo's unsymmetrical craftsmanship centered on sound production as well as G.P.Maggini's broad patterns, which are far beyond of their era generates the core of violin making. In the third division of study that is titled with 16th century, Brescian school of violin making as well as the luthiers and viol makers who had lived before Andrea Amati's time were inquired. The founder of Cremonese school Andrea Amati and Amati brothers with structural characteristics of their instruments were investigated under the heading of 16th century. By the 17th century, violin making began to flourish under the leadership of Brescian and Cromenese makers and the other parts of European regions have also had their share of this tradition. The violin makers who represent French violin making school and and the regions of Tyrol and Füssen located on the Austrian border are the subject of the fourth section of the study. Italy's 18th century includes the Guarneri family makers and A. Stradivari, in addition to Italian violin makers who lived in different cities such as Venice, Bologna, Milan and Florence. The fifth section of dissertation investigates the violin makers who lived outside of Brescia and Cremona cities along with violin making schools they represent.