Birden fazla ilaç için taşıyıcı sistem olarak yeni tür iyonik hidrojellerin sentezi ve ilaç salım özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of drug release properties of new types of ionic hydrojels as a carrier system for multiple drugs
  1. Tez No: 741315
  2. Yazar: SEÇİL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde çeşitli sağlık sorunları ile birlikte ilaçların kullanım sıklığı artmıştır. İlaçların olası yan etkilerini en aza indirmek, istenilen dozajlarda hedeflenen doku ve organlara ulaşmasını sağlamak ve optimize etmek, daha etkili ve hızlı bir tedavi gerçekleştirmek, ilaçların toksik özeliklerinin azaltılmasını sağlamak amacıyla yeni ilaç taşıma sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada metakrilik asit (MAA) monomeri ve (3-akrilamidpropil) trimetilamonyum klorür (APTMACl) ve [(2-(Akriloiloksi)etil]trimetilamonyum klorür) (AETAC) monomerleri kullanarak anyonik ve katyonik gruplar içeren poli (metakrilik asit-co-(3-akrilamidpropil)trimetilamonyum) (p(MAA-co-APTAMACl) ve poli(metakrilik asit-co-[(2-Akriloiloksi)etil] trimetilamonyum) (p(MAA-co-AETAC) hidrojelleri redox polimerizasyon yöntemiyle sentezlendi. Sentezlenen hidrojellerin morfolojisi, kimyasal yapısı ve termal özellikleri SEM, FTIR ve TGA ile karakterize edildi. Hidrojellerin şişme çalışmaları farklı pH değerlerinde ve çeşitli biyolojik sıvılarda yapıldı.Yapılarında bulunan anyonik ve katyonik grupları sayesinde iki farklı hastalığın tedavisi amacıyla (MAA-co-APTMACl) hidrojeline ikili ilaç salımı için Rodamin 6G ve ceftriakson sodyum yüklendi. p(MAA-co-AETAC) hidrojeline ise Rodamin 6G ve sulfadiazin aynı anda yüklendi. İki ilaç yüklü hidrojellerin SGF (pH: 2,2) ve PBS (pH: 7,0) ortamlarında salım çalışmaları yapıldı. Salım mekanzimaları Korsmeyer–Peppas modeline göre araştırıldı. p(MAA-co-APTMACl) ve p(MAA-co-AETAC) hidrojellerinin antibakteriyel aktivitesi difüzyon yöntemiyle gram negatif bakteriler olan E.coli, P. Aeruginosa ve gram pozitif bakteriler olan S. Aureus ve B. subtilis 'e karşı incelendi.
Özet (Çeviri)
Today, the frequency of use of drugs has increased with various health problems. New drug delivery systems have been developed in order to minimize the possible side effects of drugs, to ensure that they reach the targeted tissues and organs in the desired dosage and to optimize them, to provide a more effective and faster treatment, and to reduce the toxic properties of drugs. In this study, poly (methacrylic acid-co-( 3-acrylamidepropyl)trimethylammonium) p(MAA-co-APTAMACl) and poly(methacrylic acid-co-[(2-Acryloyloxy)ethyl] trimethylammonium) (p(MAA-co-AETAC)) hydrogels containing anionic and cationic groups using methacrylic acid (MAA) monomer and (3-acrylamidopropyl)trimethylammonium choloride (APTMACl), (2-Acryloyloxy)ethly) trimethylammonium choloride (AETAC) monomers were synthesized by redox polymerization method. The morphology, chemical structure and thermal properties of the synthesized hydrogels were characterized by SEM, FTIR and TGA. Swelling studies of hydrogels were performed at different pH values and in various biological fluids. Thanks to the anionic and cationic groups in their structures, Rhodamin 6G and ceftriaxone sodium were loaded into the hydrogel for dual drug release for the treatment of two different diseases (MAA-co-APTMACl). Rhodamin 6G and sulfadiazine were loaded simultaneously on the p(MAA-co-AETAC) hydrogel. Release studies of the two drug-loaded hydrogels were performed in SGF(pH: 2,2) and PBS (pH: 7,0) environments. The oscillation mechanisms were investigated according to the Korsmeyer–Peppas model. The antibacterial activity of (MAA-co-APTMACl) and p(MAA-co-AETAC) hydrogels was investigated against gram negative bacteria E.coli, P. aeruginosa and gram positive bacteria S. Aureus and B. subtilis by diffusion method.