Time course of the attentional control mechanisms during attentional emotional processing
Dikkate ilişkin duygusal bilgi işleme sırasında dikkat kontrolü işleyişinin zaman süreci
  1. Tez No: 741314
  2. Yazar: AYŞE BERNA SARI ARASIL
  3. Danışmanlar: DR. PETER PUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit Leiden
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Dikkat yanlılığı dikkatin temel ilgi ve ihtiyaçlara göre yönlendirilmesi olarak bilinir. Dikkat yanlılığı kaygı bozukluklarının etiyolojisinde ve sürmesinde önemli bir rol oynar. Dikkat kontrolü teorisine göre, dikkat yanlılığı dikkat kontrol mekanizmaları tarafından düzenlenir. Bu çalışma, dikkat yanlılığına etki eden dikkat kontrol mekanizmalarının işleyişinin zaman sürecine odaklanmaktadır. Dikkat kontrol mekanizmaları üst düzey bilişsel fonksiyonlar olarak bilinmektedir. Bu sebeple çalışmada, dikkat kontrolü işleyişinin zaman alacağı varsayılmıştır. Bu hipotezi test etmek için 55 katılımcıya duygusal açıdan nötr veya uyarıcı resimlerle, resim ve hedef arasında üç farklı başlangıçlı asenkroni (0, 150, ve 500 ms) içeren duygusal Stroop testi uygulanmıştır. Dikkat kontrolü seviyeleri, özbildirim dikkat kontrol ölçeği ve elektroensefalografi ile ölçülmüştür. Araştırmada sadece özbildirim ölçeği test performansıyla ilişkili bulunmuştur. Çalışmanın sonucuna göre dikkat kontrolünün orta derecede etkisi, yalnızca uzun başlangıçlı asenkroniden sonra gözlemlenmmiştir. Bu bulgu dikkat kontrol mekanizmalarının istemli mekanizmalar olduğu ve aktive olabilmeleri için zaman gerektirdiği fikrini desteklemektedir. Çalışmanın sonuçlarının kaygı bozukluğunun gelişiminde ve sürmesinde dikkat mekanizmalarının rolünü anlamaya yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Attentional bias is defined as a tendency to attend to the information related to basic concerns or interests. It has been suggested that attentional bias plays a role in the etiology and maintenance of anxiety disorders. According to the attentional control theory, attentional bias can be regulated by attentional control mechanisms. Current study mainly focuses on the time course of these attentional control mechanisms regulating attentional bias. Attentional control mechanisms are attributed as executive functions. Therefore it is hypothesized that processing of attentional control takes time. Based on this hypothesis 55 participants were tested by an emotional Stroop task with emotionally neutral and erotic pictures and three different onset asynchronies between emotional and target stimuli (0, 150 and 500 ms). Attentional control levels were measured by a self reported attentional control scale and electroencephalography. Only the self reported measure was found to be related with task performance. Results showed that modest effects of attentional control mechanisms were observed only after long stimulus onset asynchrony. This finding supports the idea that attentional control mechanisms are voluntary mechanisms and need time to become activated. The results of the study may help to have better understanding of the role of attention in developing or maintaining anxiety disorders.