Acil servise akut kalp yetmezliği ile başvuran hastaların semptomatik tedavi ile akciğer konjesyon bulgularının gerilemesinin akciğer ultrasonografisi ile uyumluluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compatibility of the regression of LUNG conjection findings with lung ultrasonography by symptomatic treatment of patients application to the emergency department with acute HEART failure
  1. Tez No: 741317
  2. Yazar: RAMAZAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: Acil serviste ultrasonografi kullanımının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Akut kalp yetmezliğine bağlı nefes darlığı da acil servise sık başvuru nedenlerindendir. Akut kalp yetmezliğinde plevral effüzyonun akciğer ultrasonografisinde B çizgileri görüntüsü vermesi beklenir. Çalışmamızda amacımız akut kalp yetmezliği nedeniyle standart tedavi alıp klinik rahatlama gözlenen hastalarda, akciğer ultrasonografisi ile B çizgilerindeki azalmanın takibi yapılarak klinik rahatlamanın gözlenebileceğini kanıtlamaktır. Matertal ve yöntem: Çalışmamızda acil servise akut kalp yetmezliği ile başvuran 35 hasta değerlendirildi. Hastaların tanı ve tedavileri aksamayacak şekilde ultrasonografileri yapıldı. Hastalara PLUE protokolünde sırt bölgesinde 8 noktadan akciğer ultrasonografisi yapıldı. Hastaların ultrasonografileri ileri ultrasonografi eğitimi almış hekim tarafından yapıldı. Ultrasonografi yapan hekim hastaya kördü. Daha sonra hastaların; ral, ortopne ve dispne üzerinden aldıkları toplam klinik puanlar ile akciğer ultrasonografisinde tespit edilen B çizgileri sayıları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 32 hasta dahil edildi. Hastaların 18'i (%56,2) erkek, 14'ü (%43,8) kadındı. Yaş ortalaması 73 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The importance of using ultrasonography in the emergency department is increasing day by day. Shortness of breath due to acute heart failure is one of the common causes of admission to the emergency department. In acute heart failure, pleural effusion is expected to show B lines on lung ultrasonography. Our aim in our study is to prove that clinical relief can be observed by following the decrease in B lines with lung ultrasonography in patients who receive standard treatment for acute heart failure and have clinical relief. Material and Methods: In our study, 35 patients admitted to the emergency department with acute heart failure were evaluated. Ultrasonography of the patients was performed without interrupting the diagnosis and treatment. The patients underwent 8-point lung ultrasonography from the back in the PLUE protocol. Ultrasonography of the patients was performed by a physician with advanced ultrasonography training. Physician doing ultrasound was blind to patient. Afterwards, the patients; The total clinical scores of rales, orthopnea, and dyspnea were compared with the score of B lines detected in lung ultrasonography. Results: A total of 32 patients were included in the study. 18 (56.2%) of the patients were male and 14 (43.8%) were female. The mean age was 73 years.